INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  PORTUGALIA - FRANȚA, DUMINICĂ, 22:00, DOLCE, PROTV ȘI LIVETEXT GSP.RO

SPECIAL GSP Ronaldo, e rândul tău! Outsiderii au câștigat mereu finalele Euro când șeptarii au fost în formă, iar decarii în planul doi

Articol de - Publicat sambata, 09 iulie 2016 15:04

Cristiano Ronaldo se află la a doua finală de Euro, după ce, în 2004, Grecia l-a lăsat în lacrimi, 1-0 chiar la Lisabona în finală.

De data aceasta, Ronaldo și Portugalia sunt outsideri, marea favorită fiind Franța, cotată cu 1.44 pentru a cuceri trofeul pe Stade de France din Saint-Denis.

Însă CR7 se poate baza pe o statistică interesantă: în afară de marile forțe, Germania, Spania, Italia, Franța și Olanda lui Gullit ori Van Basten, surprizele Euro au apărut când în finală s-au remarcat șeptarii, iar decarii au fost în planul doi.

Iată exemplele:

1) URSS 1960

Deși Uniunea Sovietică era cotată peste Iugoslavia la începutul competiției, semifinalele final fourului găzduit de Franța au întors calculele. "Cocoșii" au fost eliminați de o Iugoslavie care a marcat 5 goluri și pornea cu prima șansă în ultimul act, mai ales că și deschisese scorul până la pauză.

Însă șeptarul sovieticilor, Metreveli, a egalat la scurt timp după începutul reprizei secunde, a trimis meciul în prelungiri, unde Ponedelnik a punctat pentru victoria URSS.

Ce au făcut decarii: Bubukin n-a jucat strălucit, Sekularac n-a repetat jocul spectaculos din semifinală

2) Cehoslovacia 1976

Povestea e binecunoscută: meciul dintre Germania de Vest și Cehoslovacia a ajuns la penalty-uri, unde Antonin Panenka, șeptarul cehoslovac, a punctat spectaculos "decisivul", cu celebra scăriță peste Sepp Maier.

Ce au făcut decarii: Masny a transformat primul penalty, neamțul Beer a fost schimbat în minutul 80

3) Danemarca 1992

Șeptarul John Jensen a punctat pentru 1-0 și a deschis drumul către victorie, desăvârșită de golul de 2-0, înscris de Vilfort.

Ce au făcut decarii: a jucat doar neamțul Doll, intrat la pauză și avertizat în minutul 83

4) Grecia 2004

Deși Angelos Charisteas a punctat decisiv, Grecia a rezistat excelent organizată din teren de veteranul șeptar Zagorakis, căpitanul echipei lui Otto Rehaggel, care a ridicat și trofeul la finalul partidei, 1-0 în fața Portugaliei.

Ce au făcut decarii: a jucat doar Rui Costa, intrat cu jumătate de oră înainte de final

Decarii, importanți în celelalte finale

Iată situația finalelor câștigate de favorite:

1964 - SPANIA - URSS 2-1 (Decarul Luis Suarez a făcut o fază memorabilă la primul gol al câștigătoarei)

1968 - ITALIA - Iugoslavia 2-0 (1-1) (Decarul Facchetti a ridicat trofeul, fiind căpitanul Italiei)

1972 - GERMANIA DE VEST - URSS 3-0 (Decarul Netzer a pasat decisiv la golul 2)

1980 - GERMANIA DE VEST - Belgia 2-1 (Hansi Muller a jucat tot meciul la învingători)

1984 - FRANȚA - Spania 2-0 (Platini a deschis scorul și a ridicat trofeul)

1988 - OLANDA - URSS 2-0 (La fel, Gullit a deschis scorul și a ridicat Cupa Henri Delaunay)

1996 - GERMANIA - Cehia 2-1 (Hassler a jucat tot meciul)

2000 - FRANȚA - Italia 2-1 (Zidane a jucat tot meciul)

2008 - SPANIA - Germania 1-0 (Fabregas a jucat 63 de minute)

2012 - SPANIA - Italia 4-0 (Fabregas a jucat 75 de minute)

Și Griezmann e șeptar

Cealaltă vedetă a finalei, francezul Griezmann, poartă numărul 7. În timp ce decarul Franței, Gignac, va fi rezervă!