INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  GRUPA D

FOTO Anglia - Croația » Victorie cu emoții pentru britanici + s-a scris istorie pe Wembley în minutul 82

Anglia a învins-o pe Croația, scor 1-0, în primul meci al grupei D de la Euro 2020. +16   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 iunie 2021 17:50 / Actualizat duminica, 13 iunie 2021 17:58

Anglia a început mai bine jocul, și-a respectat statutul de favorită în primele minute, iar bara lui Foden (6), plus ocazia ratată de Kalvin Phillips câteva zeci de secunde mai târziu anunțau un meci lejer pentru trupa lui Southgate.

N-a fost cazul. Croația a reușit să echilibreze partida până la pauză. Chiar dacă nu și-au creat ocazii importante în primul act, Modric, Perisic&Co. le-au ținut piept cu brio englezilor.

Anglia - Croația 1-0, în grupa D de la Euro 2020

Sterling a spart gheața în debutul actului secund, singur cu portarul (57). Pasa excepțională a revelației Philips a deblocat atacul Angliei. Apoi, Harry Kane a irosit o situație imensă, din câțiva metri.

Un carusel de ocazii până la final. Pe rând, Kovacic, Kane și Mount au irosit situații bune, din apropiere. Cu emoții, Anglia și-a păstrat avantajul și a reușit să câștige partida.

Pe bancă, Gareth Southgate a părut tot timpul nemulțumit de faptul că elevii lui nu reușesc să-și mărească avantajul.

+12 FOTO

22.500 de faniau asistat la meci

Sterling, omul momentului pentru Anglia

Sterling a fost implicat în 19 goluri în precedentele sale 17 meciuri la națională: 13 reușite, 6 pase decisive. E primul gol reușit de extrema lui Manchester City la un turneu final major.

Jude Bellingham, direct în istorie!

Bellingham a intrat pe teren în minutul 82, în locul lui Kane, și a devenit, la 17 ani și 349 de zile, cel mai tânăr jucător din istoria Campionatelor Europene!

Bellingham, primind ultimele indicații de la Southgate

Cehia și Scoția, celelalte echipe din grupa D, se întâlnesc luni, de la ora 16:00, la Glasgow. Meciul poate fi urmărit în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la ProTV.

Anglia - Croația 1-0

Anglia - Croația, echipe de start

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Mings, Trippier - K. Phillips, Rice, Mount - Foden, Kane, Sterling
Selecționer: Gareth Southgate

Croația: Livakovic - Vrsaljko, Caleta-Car, Vida, Gvardiol - Modric, Brozovic, Kovacic - Kramaric, Rebic, Perisic
Antrenor: Zlatko Dalic

Stadion: Wembley (Londra)
Arbitru: Daniele Orsato (Italia)

Premieră istorică la EURO! Ce s-a întâmplat în Belgia - Rusia 3-0

FOTO Simon Kjaer, eroul de la Copenhaga » Ce a făcut fundașul danez, imediat după ce Christian Eriksen s-a prăbușit pe gazon

Englezii exersează de nouă luni loviturile de la 11 metri!

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”