INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  BELGIA - PORTUGALIA

FOTO Belgia - Portugalia 1-0 » Campioana en titre părăsește Euro 2020

Belgia - Portugalia la EURO 2020, liveTEXT pe GSP.ro FOTO: Guliver/Getty Images +14   FOTO
Belgia - Portugalia la EURO 2020, liveTEXT pe GSP.ro FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 27 iunie 2021 23:55 / Actualizat luni, 28 iunie 2021 00:06

Belgia a învins Portugalia, scor 1-0, și s-a calificat în sferturile de finală de la Euro 2020. Campioana en titre părăsește competiția!

Ce meci în "optimi"! Putea fi ușor o finală! Într-o parte a terenului, Portugalia, campioana Europei, echipa lui Cristiano Ronaldo, cel mai prolific marcator al tuturor timpurilor la naționalele lumii. În cealaltă, Belgia, locul 3 la ultimul Mondial, generația de aur a "diavolilor roșii", cu Eden Hazard, De Bruyne și Lukaku în căutarea marii confirmări. Trofeul. Primul trofeu!

Portugalia, primele ocazii în „optimea” cu Belgia

Cei care pornesc mai bine, mai atenți, mai percutanți, sunt lusitanii. Au două ocazii în primele 25 de minute. Excelente. Diogo Jota e, pentru câteva clipe, scăpat de marcaj, îl are în față doar pe Courtois, însă greșește total execuția finală. Șut complet ratat și mingea o ia de nebună, departe de țintă.

Și lovitura liberă a lui Cristiano e periculoasă. Un șut în stilul CR7, balonul se transformă în glonț, care se îndreaptă în viteză maximă spre poarta adversă. Dar și Courtois e mare. Blochează.

Ce șut, Thorgan!

Belgia pare să nu găsească soluții. Pasează totuși, fără succes. Thorgan Hazard, fratele mai mic al căpitanului Eden, se enervează și nu mai caută pasa. Trage. Șutul carierei! Un rist exterior de la 25 de metri care îl păcălește pe Rui Patricio. 1-0, în minutul 42. "Bum Bum Toto!", explodează fanii roșiilor.

+10 FOTO

Totuși, chiar și la 1-0, un semnal de alarmă pentru selecționerul Roberto Martinez. În prima repriză, Kevin De Bruyne își sucise glezna stângă într-un duel cu Palhinha. După pauză, KDB încearcă să continue. Nu mai poate. E schimbat (48), la fel ca în finala Ligii Campionilor. De două ori într-o lună în meciuri vitale. Ce ghinion!

Urmează "squadra"

De acum, fără De Bruyne și cu Eden Hazard incert, belgienii vor doar să păstreze avantajul până la sfârșit. Și reușesc. Au și noroc: bară, Ronaldo! Nu e gol! Sunt în "sferturile" Euro. Dar alt colos le iese în față. Italia!

Belgia - Portugalia 1-0

Belgia - Portugalia, echipe de start:

Belgia: Courtois - Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen - Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard - De Bruyne, Lukaku, E. Hazard
Selecționer: Roberto Martinez

Portugalia: Patricio - Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro - Moutinho, Palhinha, R. Sanches - Bernardo, Ronaldo, Jota

• Belgia - Portugalia 1-0
  • Croația - Spania (luni, 28 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Franța - Elveția (luni, 28 iunie, ora 22:00, București)
  • Anglia - Germania (marți, 29 iunie, ora 18:00, Londra)
  • Suedia - Ucraina (marți, 29 iunie, ora 22:00, Glasgow)

VIDEO EXCLUSIV Ion Țiriac a răbufnit! Nemulțumire majoră față de meciurile găzduite de București la EURO: „Lasă-i și pe ei undeva!”

Începe scandalul înainte de Anglia-Germania » Ce au aflat fanii nemților

Tensiuni înainte de optimi la Euro 2020: „Am fost tratați ca niște criminali! Ne-au băgat la interogatoriu pe aeroport”