INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  FINLANDA - RUSIA

FOTO Finlanda - Rusia 0-1 » Rușii obțin prima victorie la EURO 2020! Clasament strâns în grupa B

Finlanda - Rusia la EURO 2020, // FOTO: Guliver/GettyImages +16   FOTO
Finlanda - Rusia la EURO 2020, // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 iunie 2021 16:00 / Actualizat miercuri, 16 iunie 2021 18:05

Rusia a învins Finlanda cu 1-0, în etapa a doua din grupa B de la EURO 2020.

Programul complet și rezultatele de la EURO 2020

Acasă, la Sankt Petersburg, rușii au învins echipa Finlandei, care în prima etapă obținuse o victorie surprinzătoare, 1-0 cu Danemarca, chiar la Copenhaga.

Finlandezii au început mai bine, iar în minutul 5 Pohjanpalo a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri, dintre 3 adversari! Arbitrii din camera VAR au intervenit prompt și au anulat însă reușita. Just, atacantul se afla în afara jocului.

A urmat o ocazie mare a lui Ozdoev, care în minutul 10 a șutat mult peste poartă dintr-o poziție excelentă, de la 9 metri de poartă!

Meciul a fost umbrit de accidentarea urâtă a lui Mario Fernandes, fundașul dreapta al rușilor. Jucătorul legitimat la ȚSKA Moscova a respins balonul cu capul de lângă Diveyev, dar a aterizat rău, lovind gazonul cu zona superioară a spatelui. Fernandes a rămas întins pe gazon minute bune, a fost îngrijit de echipa medicală, dar nu a putut continua partida. I s-a aplicat un guler cervical, a fost scos de pe suprafața de joc cu targa, în minutul 26, și dus la spital pentru investigații.

+12 FOTO

În minutul 37 a avut loc o altă ciocnire violentă. Înlocuitorul lui Fernandes, Vyacheslav Karavaev, s-a lovit de bara stângă a porții finlandezilor. Fără să vrea, impactul l-a făcut să își arunce picioarele în spate, iar cu gheata din piciorul drept l-a lovit în frunte pe oponentul Jere Uronen! Din fericire, ambii au putut continua partida.

Miranchuk a înscris unicul gol din Finlanda - Rusia

Loviturile menționate au făcut ca prima parte să fie prelungită cu 6 minute, iar în minutul 45+2, Miranchuk a dat lovitura pentru ruși! Mijlocașul Atalantei și-a arătat clasa într-o zonă aglomerată. Aflat între 3 adversari, și-a făcut din scurt mingea pentru piciorul stâng, cu care a trimis plasat, spre vinclu.

În a doua parte, ocazii au existat de ambele părți. Cele mai mari le-au aparținut rușilor și au venit în minutele 65, respectiv 72. Mai întâi, Rifat Zhemaletdinov a șutat periculos din interiorul careului, dar mingea a trecut la o palmă de poarta Finlandei. Apoi Lukas Hradecky a avut o super interveție la șutul lui Daner Kuzyayev, respingând in-extremis în corner!

S-a încheiat 1-0 pentru ruși, iar echipa antrenată de Stanislav Cherchesov urcă pe 2 în grupa B, la egalitate de puncte cu Finlanda, dar încă sub Belgia. Joi, Danemarca va juca cu Belgia.

Finlanda - Rusia 0-1

Finlanda - Rusia, echipe de start

Finlanda: : Hradecky – Toivio, Arajuuri,  O'Shaughnessy – Raitala, Schuller, Lod, Kamara, Uronen – Pukki, Pohjanpalo
Rezerve: Jaakkola, Joronen, Alho, Forss, Ivanov, Jensen, Kauko, Lappalainen, Soiri, Sparv, Vaisanen, Valakari
Selecționer: Markku Kanerva

Rusia: Safonov – Fernandes, Diveyev, Dzhkiya, Kuzyayev – Zobnin, Barinov, Ozdoev – Miranchuk, Dzyuba, Golovin
Rezerve: Shunin, Dyupin, Cheryshev, Fomin Karavaev, Makarov, Mukhin, Semenov, Sobolev, Zabolotnyi, Zhemaletdinov
Selecționer: Stanislav Cherchesov

Stadion: Sankt Petersburg
Arbitru: Danny Makkelie (Olanda) / Asistenți: Hessel Steegstra și Jan de Vries (Olanda) / Arbitru de rezervă: Istvan Kovacs (România)