Alte știri din fotbal
Startul lui Real Madrid ne-a dat șah mat » Greșeli în lanț la Turcia - România
0
Marius Lăcătuș a avut doi remarcați la pauză: „Jos pălăria!”
0
Gică Craioveanu a criticat un singur „tricolor” pentru prima repriză din Turcia: „A fost depășit”
1
Raul Rusescu, impresionat de titularul României: „Extrem de important pentru fotbalul românesc”
0
Știri din fotbal internațional
Naționala clasată pe locul 204 în lume a obținut prima victorie după 532 de zile!
0
Semifinalele barajului de calificare la Campionatul Mondial » Slovacia - Kosovo, meciul care ne interesează cel mai mult
0
De Bruyne, totul se decide la vară » Saudi Pro League și MLS îl curtează
0
Decizie incredibilă într-un campionat de top din Europa » Meciul de titlu a fost amânat
0
Lifestyle
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
6
La 15 ani după dezastru, face scufundări an de an ca să își găsească soția! „I-am recuperat telefonul, am văzut ultimul SMS pe care voia să-l scrie”
10
Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”
21
„Mi-am zis: «Dacă te alege un fotbalist, înseamnă că ai ceva special»” » Influencerița devoratoare de jucători: „Mi-am mărit sânii pentru el”
11
O firmă mufată politic livrează mâncarea bolnavilor din Spitalul Județean ...
Libertatea
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două ...
Adevărul
„Ioanițoaia al Turciei”, despre stilul lui Mircea Lucescu: „Am scris ceea ...
GSP SPECIAL
Dosarele X, varianta cu șină: primăria lui Robert Negoiță a trimis ...
Libertatea
Un martie 1977 ti ar mai scade din avant,))
Cam aceasi dezamagire am avut-o cand am vizitat Parisul. Plin de gunoaie, ***, ***.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
Totul pute in Bucuresti… francezii umbla cu masti de gaze.. nu e vina lor ca duhoarea din Bucuresti tu crezi ca e parfum
Trec zilnic prin cele 2 enumerate, sunt cateva strazi unde e mai nasol, in rest e cam ca in restul de cartiere din Bucuresti.
De acord cu fondul de idei al comentului tau (de altfel, in aceeasi linie cu al subsemnatului). Singura obiectie ar privi faptul ca Clujul nu are ce cauta in discutia generata de articol, anume ca francezii gasesc exagerata si nefondata comparatia Bucurestiului cu Parisul. Sigur ca sunt orase nationale cu minusuri mai mari decat Bucurestiul, insa asta nu pune in lumina buna capitala noastra, nu i inlatura munusurile in comparatie cu Parisul. Dimpotriva, ele exista indubitabil si doar nationalismul unora dintre noi si frustrarile ne fac sa nu le acceptam sau sa reactionam defensiv, dar fara argumente admisibile. In rest, evident ca aprecierile si gusturile ne sunt, cum spuneam, subiective. De pilda, dupa criteriile tale (frumusetea naturala, dendrologica care inconjoara orasul, preturile convenabile etc.), pt mine orase ca Rm Vilcea, Sibiu, Piatra Neamt (nu mai mai vorbim de orasul statiune Sinaia, de care sunt indragostit), carora le lipseste gradul mare de poluare al Bucurestiului, sunt mult peste Bucuresti. Dar astfel de aprecieri sunt subiective si, astfel, admisibile si de luat ca atare.
Da bah francejilor. Blocuri nashpa ca ale voastre din "banlieues". Oameni care nu "cred" in pandemie, ca doar nu e zeu (daca au nevoie de efervescente religioase, se duc la fro moashta, ***). Oras murdar, ca e primarita Clotida voastra si Nicly cel scolit la voi. Oras la fel de zgomotos ca si Parisu' vostru. Dar masinile is la feel de vechi si murdare xa ale voastre. Oameni saraci, ca si la voi (ce, ati uitat cind faceti reclama la radio la "operation pouvoir d'achat", ca se ieftineste mazarea de la Geant Vert cu 2 centi?). Ah, lipsesc cladirile din iepoca coloniala. Pai noi am fost colonii, nu am avut colonii. Mdeh. Ce dezamagire pre voi!! Dragii mei franceji ... stiu ca Micron le Premier a declarat razboi (cultural, ca altceva ... eh ...) estului eurpean. Dar chiar sa muriti voi (cultural, deaigur) in prima linie pentru ala???
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
burlenii de la federatia franceza...crezi ca n-au si ei pe acolo? nu, da cat de prost trebuie sa fii ca sa alegi hotel in mijlocul unui oras mare? chiar daca nu stiau nimic dspr romania si bucuresti.
Gusturile si impresiile sunt subiective. Personal, cand ma aflu in alt oras in afara celui de bastina, incerc sa gasesc normalitatea acestuia, si nu extremele. In Bucuresti, ma pot relaxa impreuna cu familia, vara, pe lacul Herastrau; inchiriez o ora o barca si dau la vasle pe tot cuprinsul luciului de apa, pentru 25 de lei. Apoi, la o terasa oarecare pot comanda o pizza sau o friptura cu garnitura si salata la 40-50 de lei, plus o bere rece. La fel si in parcul Privighetori, in Baneasa. Relaxant, aer curat, padure, vegetatie, apa, lac, miscare, liniste... o adevarata placere. In schimb, in Cluj nu se poate asa ceva, pentru ca n-are!!! In Iasi, ma pot plimba prin parcul Copou pana la nesfarsit; la fel, pot lua masa la orice terasa la preturi normale si firesti... in Cluj, chiar si la o terasa dintre blocuri, daca nu ceri inainte de a comanda meniul cu preturile, esti mancat; platesti mai mult decat la Viena in centrul orasului! Acelasi sentiment de liniste si normalitate, din toate punctele de vedere, l-am intalnit, printre altele, la terasele din Englisher Garten si la Palatul Nymphenburg in Munich, in parcul Prater si in Schloss Schönbrunn din Viena... Pretul unui pranz la teresele amintite era comparabil cu cel al unuia servit in Centrul Vechi al Bucurestiului si mult sub cel al unui restaurant ordinar dintre blocurile Clujului! Desigur, e mai ieftin decat la o terasa in Marienplatz, dar, nefiind nici milionar si nici sarantoc, asta era ideea...
E naspa in Bucuresti, aici nu sunt cartiere "no zone" de magrebieni ca la Paris. :)))
"care nu prea crede în pandemie " ahahahahahha tocmai francezii s-au gandit sa scrie chestia asta ahahahah. Baietii astia nu mai au nicio speranta sa se vindece de tupeu. Cand in Romania erau impuse carantine dupa carantine, in marea Franta se circula ca inainte de pandemie. Cat tupeu obosit are natia asta
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.