INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  GRUPA F

FOTO Chiar a fost grupa morții! DRAMATISM total în Germania - Ungaria și Portugalia - Franța, cu 8 goluri » Mbappe vine la București!

EURO 2020. Germania - Ungaria și Portugalia - Franța, ultimele meciuri din grupa F, s-au încheiat cu același scor, 2-2. +49   FOTO

Articol de - Publicat joi, 24 iunie 2021 00:01 / Actualizat joi, 24 iunie 2021 08:18

CONCLUZII:

• Franța câștigă grupa și o va înfrunta în „optimi” pe Elveția, la București.
  • Germania se califică de pe 2, joacă în faza următoare contra Angliei.
  • Portugalia merge în „optimi” de pe poziția a 3-a. Evoluează în optimile de finală cu Belgia.
  • Ungaria este eliminată de la Euro.

Final incredibil de grupe: pe rând, toate echipele din Grupa F au fost calificate, iar 3 dintre ele și eliminate. Franța a câștigat grupa și vine la București să întâlnească Elveția, în timp ce nemții au reușit in-extremis să prindă optimile.

Seară fantastică pentru finalul grupelor Euro 2020. Pe rând, toate cele 4 echipe au fost calificate în "optimi". Până la urmă, outsidera Ungaria a rămas pe dinafară, deși cu 6 minute înainte de final era în optimi.

Așa arată durerea! Maghiarii, DĂRÂMAȚI după egalul cu Germania: imaginile emoționante surprinse la final
GERMANIA - UNGARIA 2-2

„Optimile” Euro 2020:

• Țara Galilor - Danemarca (sâmbătă, 26 iunie, ora 19:00, Amsterdam)
  • Italia - Austria (sâmbătă, 26 iunie, ora 22:00, Londra)
  • Olanda - Cehia (duminică, 27 iunie, ora 19:00, Budapesta)
  • Belgia - Portugalia (duminică, 27 iunie, ora 22:00, Sevilla)
  • Croația - Spania (luni, 28 iunie, ora 19:00, Copenhaga)
  • Franța - Elveția (luni, 28 iunie, ora 22:00, București)
  • Anglia - Germania (marți, 29 iunie, ora 19:00, Londra)
  • Suedia - Ucraina (marți, 29 iunie, ora 22:00, Glasgow)
+45 FOTO

DRAMATISM total în Germania - Ungaria și Portugalia - Franța

Adam Szalai a deschis scorul pentru maghiari în minutul 11. Nemții au replicat subțire în prima repriză, doar o bară din partea lui Hummels, și erau eliminați la pauză.

Nu s-a văzut la TV! Controversa continuă » Imnul Ungariei, boicotat în Germania
GERMANIA - UNGARIA

Fiindcă dincolo, la Budapesta, Franța și Portugalia încheiau primele 45 minute la egalitate, 1-1. Două goluri din penalty, primul Ronaldo, după ce Lloris l-a făcut KO pe Danilo (31). Celălalt, Benzema în prelungiri, după ce Mbappe a căzut ușor în careu. Jocurile erau deschise.

Ce final!

Și, la doar 16 minute după ce era prima în grupă, Portugalia a picat pe ultimul loc. Și era out de la Euro! Benzema a marcat de la limita ofsaidului, doar după intervenția VAR, și a cutremurat clasamentul grupei F. Însă Lahoz, iute la penalty-uri, a mai dat unul pentru lusitani.

Cristiano, de neoprit! Ronaldo a doborât încă 3 recorduri la Euro
PORTUGALIA - FRANȚA

Henț din scurt Kounde, iar Ronaldo. Și al 5-lea său gol la acest CE! Dincolo, deznodământul era departe: nemții egalau, erau pe Wembley cu Anglia, pentru ca maghiarul Schafer să înghețe Germania după doar două minute.

A înțepat cu capul de lângă Neuer și a făcut un neașteptat 2-1! Însă Goretzka a egalat și a trimis Germania mai departe. Franța vine la București, nemții merg la Londra!

Germania - Ungaria » Echipe de start

Germania: Neuer - Ginter, Hummels, Rüdiger - Kimmich, Gündoğan, Kroos, Gosens - Sané, Gnabry, Havertz
Selecționer: Joachim Löw

Ungaria: Gulácsi - Botka, Orbán, At. Szalai - Négo, Kleinheisler, Ádám Nagy, Schafer, Fiola - Ád. Szalai, Sallai
Selecționer: Marco Rossi

Stadion: Allianz Arena (Munchen)
Arbitru: Serghei Karasev

Portugalia - Franța 2-2

• Au marcat: Ronaldo 31 - pen., 60 - pen. / Benzema 45+2 - pen., 48

Portugalia - Franța » Echipe de start

Portugalia: Rui Patrício - Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro - Moutinho, Danilo, Renato Sanches - B. Silva, Ronaldo, Diogo Jota
Selecționer: Fernando Santos

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Kimpembe, Hernandez - Pogba, Kante - Tolisso, Griezmann, Mbappe - Benzema
Selecționer: Didier Deschamps

Stadion: Puskas Arena (Budapesta)
Arbitru: Antonio Miguel Mateu Lahoz

+45 FOTO

Euro la indigo » Eric a recreat golul lui Damsgaard cu Rusia

Citește mai multe știri de la Euro 2020:

Anglia câștigă grupa D și e gata de șocul de pe Wembley! Croația și Cehia merg și ele în „optimi” la Euro 2020

Luka Modric, execuție de generic la Euro, în stilul lui Quaresma! Recordul bifat de croat

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”