INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  MACEDONIA DE NORD - OLANDA

FOTO Două faze de gol judecate de Istvan Kovacs la Euro » Verdictul VAR

Brigada condusă de Istvan Kovacs a luat două decizii perfecte în prima repriză a meciului Macedonia de Nord - Olanda (Euro 2020, grupa C).

Articol de GSP - Publicat luni, 21 iunie 2021 19:25 / Actualizat luni, 21 iunie 2021 20:48

Mai întâi, în minutul 9, când a anulat golul gazdelor. Goran Pandev i-a pasat din prima lui Ivan Trichkovski, iar atacantul lui AEK Larnaca, scăpat singur cu portarul, l-a executat pe Stekelenburg.

Asistentul de pe acea parte, Vasile Marinescu, a lăsat inițial faza să curgă, potrivit recomandărilor FIFA. Imediat după încheierea acțiunii, a ridicat fanionul! Poziție de ofsaid confirmată apoi și de VAR.

Reluările TV au arătat cât de grea a fost decizia corectă luată de Marinescu:

Două faze de gol judecate de Istvan Kovacs la Euro » Verdictul VAR

Tot în prima repriză (24), arbitrii români au avut de judecat alt moment delicat. Faza din care batavii au deschis scorul, prin Depay, a plecat de la o deposedare la limită realizată de Daley Blind.

Jucătorul lui Ajax i-a „furat” mingea lui Pandev după o intrare tare, cu talpa. Kovacs n-a dictat fault, iar Olanda avea să marcheze câteva secunde mai târziu.

Macedonenii au protestat, însă analiza VAR i-a dat din nou dreptate lui Kovacs, confirmând golul.

În cabina VAR pentru acest meci, acționează italienii Marco Di Bello și Paolo Valeri, englezul Lee Betts și polonezul Pawel Gill.

Istvan Kovacs, debut la Euro 2020

Istvan Kovacs, rezervă la două partide până acum, debutează, în cele din urmă, la EURO 2020. „Centralul” din Carei era singurul oficial fără delegare la turneul final.

Kovacs, 36 de ani, în premieră la EURO, vine după o stagiune reușită, în care a condus inclusiv Manchester United - Granada 2-0, în sferturile de finală Europa League. Asistenții săi: Vasile Marinescu și Mihai Artene.

Citește mai multe știri de la Euro 2020:

Măsuri de securitate fără precedent la București, înainte de Ucraina - Austria » UEFA a reacționat în urma amenințărilor teroriste de la Budapesta și Roma

Victoria împotriva Portugaliei lasă urme în lotul nemților » Un jucător important s-a accidentat: cât lipsește