INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  POLONIA - SLOVACIA

Un fost jucător român, aproape să fie detronat la Euro 2020! Deține recordul de 37 de ani

Karol Linetty +28   FOTO
Karol Linetty

Articol de GSP - Publicat luni, 14 iunie 2021 20:18 / Actualizat luni, 14 iunie 2021 20:52

EURO 2020. Karol Linetty a egalat la 1 pentru Polonia în meciul contra Slovaciei după numai 28 de secunde scurse din repriza secundă. Al doilea cel mai rapid gol marcat în partea a doua la un European. Recordul îi aparține românului Marcel Coraș!

Coraș, ajuns la 62 de ani, a înscris în minutul 45:21 la Euro 1984, în confruntarea RFG - România 2-1, disputată în Franța.

Marcel Coraș, supranumit „Dulapul”, a bifat 36 de partide și a marcat 6 goluri pentru echipa națională a României.