INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  PREMIERĂ

foto Primul din istorie! Moment unic în meciul arbitrat de Hațegan la Euro

În Polonia - Slovacia (grupa E de la Euro 2020), Wojciech Szczesny (31 de ani) a devenit primul goalkeeper din istoria Europenelor care-și introduce mingea în propria poartă. +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 14 iunie 2021 19:43 / Actualizat luni, 14 iunie 2021 21:10

• Partida de la Sankt Petersburg a fost arbitrată de românul Ovidiu Hațegan.

Polonia și-a impus jocul la începutul partidei, dar Slovacia avea să deschidă, cu șansă, scorul la finalul primului sfert de oră.

Polonia - Slovacia. Wojciech Szczesny, record negativ la Euro 2020

+1 FOTO

În minutul 18, Robert Mak a încheiat o cursă de autor în flanc cu un șut la scurt. Spre norocul mijlocașului de la Zenit, balonul a fost deviat înainte și de Kamil Glik.

Mingea s-a dus în stâlp, apoi în spatele lui Szczesny, și, într-un final, a ricoșat în plasă. Ghinion pentru portarul lui Juventus, UEFA a consemnat, prin grafică, „autogol”.

Conform specialiștilor de la Opta, Szczesny este primul portar de la Euro care semnează un autogol.

Polonia - Slovacia 1-2 » Ovidiu Hațegan a arătat primul „roșu” de la Euro 2020

La 1-1 în repriza doua, minutul 62, Hațegan i-a acordat al doilea „galben” lui Krychowiak, pentru o intrare întârziată la Hromada. Grație superiorității numerice, Slovacia a dat lovitura, prin Skriniar, care a reluat, din corner, cu dreptul, imparabil!

Krychowiak e al treilea fotbalist polonez din istorie eliminat la un turneu european sau mondial, după Sobolewski vs Germania, la CM 2006, și Szczesny vs Grecia, la Euro 2012.

Polonia - Slovacia 1-2 » Lewandowski, anihilat complet! Rezultat neașteptat la Euro + Hațegan a ieșit în evidență
Polonia - Slovacia 1-2

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”