INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  NORVEGIA - SUEDIA 3-3

NORVEGIA - SUEDIA 3-3 // Dialog halucinant între doi jucători: „Cine e ăsta? A fumat ceva?”

Norvegia - Suedia 3-3

Articol de - Publicat miercuri, 27 martie 2019 09:45

Joshua King, golgeterul Norvegiei, a dat un răspuns halucinant la zona mixtă după egalul dramatic cu Suedia, 3-3: „Cine e Quaison? Ah, numărul 11? Nu știu ce a fumat, dar asta e problema lui”.

Ce meci pe "Ullevaal"! Nordicii nu s-au menajat nicio clipă, jucând ca și cum ar fi ultimul meci al carierei. Decisiv. Norvegienii au avut 2-0, dar suedezii au răsturnat scorul: 2-3. Într-un final nebun, gazdele au egalat în prelungiri. 3-3, 90+6!

"Dezamăgit că n-am învins"

Iar confruntarea a fost și mai aprinsă la zona mixtă. Robin Quaison, atacantul suedez cu tată ghanez care marcase un gol și provocase autogolul lui Nordtveit, le-a spus jurnaliștilor compatrioți: "Sunt dezamăgit că n-am învins, dar mândru că am revenit. Chiar și când adversarii conduceau cu 2-0, tot noi eram mai buni".

Reporterii cotidianului Aftonbladet le-au zis norvegienilor de la VG ce declarase internaționalul lor, iar aceștia au discutat despre acest subiect cu Joshua King.

"Quaison ar trebui să se uite din nou la meci"

Golgeterul norvegian cu tată gambian le-a oferit un răspuns halucinant:
- Cine e Quaison? Ah, numărul 11? A fumat ceva? Nu știu ce a fumat, dar asta e problema lui.

King a explicat: "Am înscris pentru 2-0 într-un moment când noi cream mai multe acțiuni de poartă. Ei au ridicat nivelul de-abia după primul lor gol. Quaison ar trebui să se uite din nou la meci".

Quaison a aflat comentariul ironic al adversarului și a râs: "Hahaha. Pur și simplu, asta e părerea mea".

2 goluriau marcat în aceste preliminarii nordicii King (Norvegia), Claesson și Quaison ( Suedia); golgeterul grupei e Keșerü, cu 3 reușite

"Străinii" au marcat toate golurile

Și contra Suediei, jucătorii norvegieni cu origini diferite au fost cei mai periculoși. Ei au marcat toate cele trei goluri: Bjørn Maars Johnsen (mamă americană) a deschis scorul, Joshua King (tată gambian) a dublat avantajul, iar Ola Kamara (tată venit din Sierra Leone) a salvat echipa lui Lars Lagerbäck în prelungiri.

Vezi și: PRELIMINARII EURO 2020 // FOTO Norvegia egalează Suedia în al 7-lea minut de prelungire și schimbă toate calculele în grupa României!

CLASAMENT

clasament romania

REZULTATE + PROGRAM GRUPA F

S-au jucat pe 23 martie 2019: Malta – Feroe 2-1, Suedia – România 2-1, Spania – Norvegia 2-1
26 martie 2019: Malta – Spania 0-2, Norvegia – Suedia 3-3, România – Feroe 4-1
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)