INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  GRUPA B

FOTO Rusia - Danemarca 1-4 » Pentru Eriksen! Nordicii se califică in extremis în „optimile” Euro 2020

Rusia - Danemarca, live pe GSP // foto: Guliver/gettyimages +14   FOTO
Rusia - Danemarca, live pe GSP // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat luni, 21 iunie 2021 23:36 / Actualizat marti, 22 iunie 2021 12:18

Danemarca a învins Rusia, scor 4-1, și s-a calificat în optimile de finală de la Euro 2020.

• În celălalt meci al grupei, Belgia a învins Finlanda, scor 2-0, și s-a calificat de pe primul loc
  • Danemarca încheie grupa pe locul 2 și va juca în optimile de finală cu Țara Galilor, pe 26 iunie, la Amsterdam
  • Finlanda a terminat pe 3 și așteaptă celelalte rezultate din grupe pentru a vedea dacă merge mai departe
  • Rusia a încheiat grupa pe 4 și e out de la EURO
  • (Se califică direct primele două locuri din fiecare grupă, plus cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei)

Danemarca pierduse primele două meciuri la Euro 2020. Moralul nordicilor era zdruncinat, după momentele horror cu Christian Eriksen, mijlocașul care s-a prăbușit pe gazon în disputa inaugurală cu Finlanda. Starul lui Inter și-a revenit și le-a cerut o calificare în „optimi”, iar colegii i-au îndeplinit dorința.

Danemarca a luat azi cu asalt Rusia, mânată de fanii senzaționali de la Copenhaga. Golul de 1-0 a fost cu adevărat magic. Mikkel Damsgaard, mijlocașul în vârstă de 20 de ani de la Sampdoria, a șutat de pe loc, cu mult efect, direct în vinclu.

Danemarca merge în optimile Euro 2020!

Golul de 2-0 s-a lăsat așteptat și a venit după o gafă de proporții în apărarea rușilor. Zobnin a încercat să îi paseze propriului portar, dar i-a așezat mingea ideal lui Poulsen. Cu poarta goală, vârful lui Leipzig nu putea rata.

+10 FOTO

Fanii au avut din nou emoții în minutul 70, când „centralul” Turpin a dictat ușor un penalty, iar Dzyuba l-a transformat fără probleme, tare și pe centru. Rușii, recunoscuți pentru condiția lor fizică impresionantă, au cedat complet în ultimele 10 minute. Christensen a făcut 3-1 cu un șut puternic, de la peste 25 de metri, iar Joakim Maehle a fructificat un contraatac în minutul 82.

Danemarca profită de victoria Belgiei în fața Finlandei, scor 2-0, și obține in extremis calificarea în optimile de finală. Rusia încheie grupa pe ultimul loc.

FINAL » Rusia - Danemarca 1-4

Rusia - Danemarca, echipe probabile:

Rusia: Safonov - Diveyev, Dzhikiya, Kudryashov - Fernandes, Ozdoev, Zobnin, Kuzyayev - Miranchuk, Golovin - Dzyuba
Rezerve: A. Dzyuba, Safonov - Diveyev, Dzhikiya, Fernandes, Golovic, Kudryashov, Miranchuk, Ozdoev, Zobnin
Selecționer: Stanislav Cherchesov

+10 FOTO

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Wass, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braitwaite, Poulsen, Damsgaard
Rezerve: Lossl, Ronnow - Andersen, Cornelius, Dolberg, Jensen, Jorgensen, Norgaard, Skov Olsen, Skov, Stryger Larsen, Wind
Selecționer: Kasper Hjulmand

Danemarca: Schmeichel - Wass, Kjaer, Christensen, Maehle - Delaney, Hojbjerg, Jensen - Braithwaite, Poulsen, Wind

Stadion: Parken (Copenhaga)
Arbitru: Clement Turpin (Franța)

Mai multe știri de la EURO 2020:

Hațegan n-a îngenuncheat înainte de meci + Galezii l-au contestat pentru „roșu”! Cine i-a dat dreptate românului
GRUPA A
Italia a schimbat portarul în minutul 89! Motivul pentru care Mancini l-a scos pe Donnarumma
Euro 2020
Anchetă la Euro 2020 după Franța - Germania » UEFA a anunțat deja decizia finală