INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  EFICACITATE

Spectacol total! Recordul care poate fi spulberat la Euro 2020

Articol de - Publicat miercuri, 30 iunie 2021 13:09 / Actualizat miercuri, 30 iunie 2021 15:01

La Euro 2020 s-a marcat până acum, după ”optimi”, de 123 de ori, cu o medie de 2,8 goluri pe meci. La Euro 2016, au fost în total 108 (2,12 medie)

Cu asemenea zile, ca 28 iunie, când s-au marcat nu mai puțin de 14 goluri în două meciuri (Croația - Spania 3-5 după prelungiri și Franța - Elveția 3-3, 4-5 la penalty-uri), acest turneu final nu putea să nu bată recordul de reușite în istoria Euro.

Record la Euro 2020: 2,8 goluri pe meci

Până acum, în 44 de partide, după faza "optimilor", au fost înscrise 123 de goluri, cele mai multe de la apariția grupelor, în 1980. Cu o medie de 2,8 reușite pe meci! Și mai sunt încă șapte întâlniri!

La Euro 2016, primul cu 24 de echipe, jucătorii au punctat în total de 108 ori (2,12 medie), iar cea mai bună medie s-a înregistrat la CE 2000 (2,74).

9 autogoluriau fost înscrise la Euro 2020 (record), câte s-au marcat în precedentele 15 ediții împreună

5 goluria reușit Cristiano Ronaldo, cel mai prolific jucător la acest turneu; nu se apropie însă de recordul lui Platini (9, la CE 1984)

Euro la indigo » Robert Niță a recreat golul lui Zinchenko din meciul cu Suedia

Citește mai multe știri despre Euro 2020:

Ovidiu Hațegan, rezervă la „sfertul” Elveția - Spania! Euro 2020 s-a terminat și pentru el, și pentru Kovacs!