INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  SUEDIA - SLOVACIA 1-0

FOTO Suedia - Slovacia 1-0 » Nordicii, șefii grupei E de la Euro 2020

Suedia a învins Slovacia, scor 1-0, și urcă pentru moment pe primul loc în grupa E de la Euro 2020.

Articol de - Publicat vineri, 18 iunie 2021 17:51 / Actualizat vineri, 18 iunie 2021 18:18

• În prima rundă a grupei E, Suedia a remizat cu Spania, scor 0-0, iar Slovacia a învins Polonia, scor 2-1.

Suedia a bifat prima victorie la acest Euro, dar a tremurat serios pentru ea. Prima repriză, cel puțin, a fost parcă prelungirea meciului cu Spania (0-0). Avertizați de victoria slovacilor în fața Poloniei, vikingii au băgat autobuzul în poartă.

Prudența a fost cuvântul de ordine. Est-europenii, probabil și din respect, la fel. Așa că s-a instalat în tribune o mare plictiseală. Nici măcar o ocazie până la pauză!

Suedia, lider în grupei E de la Euro 2020

Nu se știe ce le-a spus selecționerul Jan Andersson la vestiare, dar suedezii au ieșit parcă alții de la cabine. Iar Augustinsson și Issak, în două rânduri, au anunțat golul lui Forsberg, din penalty. Un 11 metri obținut de nou-intratul Quaison.

Nemaiavând ce pierde, slovacii au luat careul suedez cu asalt, inclusiv cu portarul Dubravka în avanposturi. Degeaba. I-au solicitat chiar și un penalty "centralului" Siebert, la o minge bâlbâită în careu de apărătorii suedezi, balon ce a atins și o mână. O fază de biliard pe care arbitrul neamț a judecat-o corect, și așa a rămas 1-0 pentru vikingi.

Suedia - Slovacia 1-0

Suedia - Slovacia, echipe de start:

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson - S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg - Isak, Berg
Rezerve: Johnsson, Nordfeld, Svensson, Sema, Quaison, Kulusevski, Krafth, Jansson, Helander, Claesson, Cajuste, Bengtsson
Selecționer: Janne Andersson

+3 FOTO

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan – Kucka, Hrosovky – Koscelnik, Hamsik, Mak - Duda
Rezerve: Kuciak, Rodak, Weiss, Valjent, Lobotka, Hromada, Haraslin, Hancko, Gregus, Dursi, Bozenik, Benes
Selecționer: Pavel Hapal

Stadion: Sankt Petersburg, Rusia
Arbitru: Daniel Siebert, A1: Jan Seidel, A2: Rafael Folyn (toți din Germania)

VIDEO Euro la indigo » Robert Niță a recreat golul care le-a adus rușilor prima victorie

Basarab Panduru, elogii pentru un fotbalist de la Euro 2020: „N-am văzut în viața mea așa diferență. Și în ghips dacă intra, tot era mai bun decât ceilalți”

Naționala de la Euro 2020 care l-a făcut pe Mutu să se răzgândească: „N-a fost printre favoritele mele la început”