INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  SUEDIA - UCRAINA 1-2 PREL.

FOTO Suedia - Ucraina 1-2 după prelungiri » Știm tabloul complet al „sferturilor” Euro 2020! Meci dramatic la Glasgow

Ucraina a învins-o pe Suedia, scor 2-1 după prelungiri, în „optimile” EURO 2020! +21   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 30 iunie 2021 00:40 / Actualizat miercuri, 30 iunie 2021 00:46

Ucraina a învins-o pe Suedia, scor 2-1 după prelungiri, în „optimile” EURO 2020. În „sferturi”, echipa lui Șevcenko o va înfrunta pe Anglia.

• Cele 4 meciuri din „sferturi”: Elveția - Spania, Belgia - Italia, Cehia - Danemarca și Ucraina - Anglia.

AICI ai programul integral de la Euro 2020!

Suedia - Ucraina 1-2 la Euro 2020 » Cronică: În ultima clipă

Ucraina a învins-o pe Suedia în prelungirile prelungirilor, la capătul unui meci epuizant!

+17 FOTO

Ultimul meci din "optimi", la Glasgow. Cine învingea înfrunta Anglia, pe 3 iulie, la Roma. Suedezii au câștigat, surprinzător, grupa în fața Spaniei și, neînvinși, după două victorii și un egal, păreau favoriți în fața Ucrainei, calificată de pe 3 în serie (un succes și două eșecuri), doar grație jocului rezultatelor.

Șevcenko a simțit pericolul și s-a baricadat. Trei stoperi și doi "închizători" care să taie traseele scandinavilor, cu tinerii Isak și Kulusevski (ultimul, titularizat în premieră la Euro) în vârf, susținuți de artistul Forsberg.

Ucraina, în premieră în „sferturi” la Euro

Cei care au lovit primii au fost ucrainenii. Centrare Iarmolenko, exterior rafinat, și demivoleu Zincenko. 0-1 (27). Conduși, nordicii au presat și mai tare, egalând. Cine altul? Forsberg, 4 din cele 5 goluri ale Suediei la CE 2020. 1-1 (43).

Și unii, și alții au țintit bara. Primul, Sidorciuk (55). Al doilea, Forsberg (56). S-a jucat pe contre. Transversală, tot Forsberg (69). Doar barele l-au oprit.

Prelungiri. Danielson, "roșu" (99). Era nemulțumit, dar Besedin (de-abia intrat) pare să aibă ruptură de ligamente încrucișate!

Și penalty-uri? Nu! În prelungirile prelungirilor, a punctat Dovbik. 1-2. Ucraina, în "sferturile" Euro.

Tabloul complet al „sferturilor” Euro 2020

• Elveția - Spania, vineri, 2 iulie, la Sankt Petersburg (19:00)
  • Belgia - Italia, vineri, 2 iulie, la Munchen (22:00)
  • Cehia - Danemarca, sâmbătă, 3 iulie, la Baku (19:00)
  • Ucraina - Anglia, sâmbătă, 3 iulie, la Roma (22:00)

Toate meciurile pot fi urmărite în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la ProTV.

FINAL. Suedia - Ucraina 1-2

Suedia - Ucraina, echipele de start

Suedia: Olsen - Lusting, Lindelof, Danielson, Augustinsson - Larsson, Ekdal, Olssol, Forsberg - Kulusevski, Isak
Selecționer: Janne Andersson

Ucraina: Bushchan - Karavaev, Zabarnyi, Kryvstov, Matviyenko - Stepanenko, Sydorchuk, Zinchenko - Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko

• Croația - Spania 3-5
  • Franța - Elveția 3-3 (4-5 la penalty-uri)
  • Anglia - Germania 2-0
  • Suedia - Ucraina 1-2

Mai multe știri de la EURO 2020:

Karim Benzema, spectacol total pe Arena Națională! Atacantul francez, decisiv la ambele porți

Croația - Spania 3-5 » Meciul anului, decis în prelungiri! „Thriller” la Copenhaga