INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  TURCIA - ȚARA GALILOR

Turcia - Țara Galilor 0-2 » Turcii, tot mai aproape de eliminare. Galezii, lideri în grupa A după o victorie convingătoare!

Turcia - Țara Galilor la EURO 2020, liveTEXT pe GSP.ro +15   FOTO
Turcia - Țara Galilor la EURO 2020, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 iunie 2021 00:07 / Actualizat miercuri, 16 iunie 2021 21:12

Turcia a pierdut și al doilea meci de la EURO, 0-2 cu Țara Galilor, după 0-3 cu Italia în meciul de debut al Campionatului European, și mai poate spera la calificare doar de pe locul 3.

Celălalt meci al grupei este Italia - Elveția, detalii AICI!

Programul complet și rezultatele de la EURO 2020

În minutul 6, Aaron Ramsey a trecut pe lângă deschiderea scorului, șutul său de la mică distanță de poartă a fost însă scos de Cakir.

Turcii au replicat în minutul 8, când Burak Yilmaz a reluat pe lângă poartă de la marginea careului. Ramsey a mai ratat o șansă mare din apropierea porții, dar în minutul 42 nu a mai iertat. Atunci a venit unicul gol al primei părți.

Ramsey i-a surprins pe turci cu o cursă în spatele fundașilor, a preluat pe piept o pasă extraordinară a lui Bale și a trimis pe lângă portarul turc.

+11 FOTO

În partea a doua, ocaziile au curs la ambele porți. Mai întâi Gareth Bale a trecut pe lângă golul de 2-0, trimițând peste poartă, apoi Burak Yilmaz a ratat ținta din 6 metri, cu o execuție acrobatică.

Gareth Bale, penalty ratat în Turcia - Țara Galilor

În minutul 60, Gareth Bale a obținut un penalty, după ce a fost doborât pe linia careului de Celik. Galezul a șutat însă prea puternic, mult peste bara transversală!

+11 FOTO

Merih Demiral a fost la un pas să egaleze în minutul 87, dar Danny Ward a scos lovitura de cap a turcului cu o paradă de senzație!

Spiritele s-au încins în primul minut de prelungire, când jucătorii celor două formații au fost aproape de o bătaie generală. Chris Mepham, Ben Davies și Burak Yilmaz au văzut cartonașul galben. Totul a plecat după ce Ben Davies l-a împins pe Burak Yilmaz, la scurt timp după ce turcul îl doborâse pe Rodon.

Connor Roberts a închis tabela în ultimul minut de prelungire, după ce Bale i-a pasat la 6 metri de poartă!

Galezii au câștigat astfel cu 2-0 și au urcat pentru moment pe primul loc în grupa A, având 4 puncte după două etape. Turcii rămân ultimii în grupă, cu 0 puncte!

În cel mai bun caz, turcii vor obține locul 3 în grupă, în cazul în care vor învinge Elveția în ultima etapă, iar elvețienii nu vor câștiga cu Italia în această seară. Țara Galilor, în schimb, are șanse chiar la primul loc în grupă!

Turcia - Țara Galilor 0-2

Turcia - Țara Galilor, echipe de start

Turcia: Cakir - Celik, Ayhan, Soyuncu, Meras - Yokuslu - Karaman, Calhanoglu, Tufan, Under - Yilmaz
Rezerve: Bayindir, Gunok - Akturkoglu, Antalyali, Demiral, Dervisoglu, Kabak, Kahveci, Kokcu, Muldur, Tokoz, Yazici
Selecționer: Şenol Güneş

Țara Galilor: Ward - Roberts, Mepham, Rodon, B. Davies - Morrell, Allen - Bale, Ramsey, James - Moore
Rezerve: A. Davies, Hennessey - Ampadu, Brooks, Gunter, Levitt, Lockyer, Norrington-Davies, Roberts, J. Williams, N. Williams, Wilson
Selecționer: Robert Page

Stadion: Baku Olympic Stadium