INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII

VIDEO Deschamps, discurs fără milă la pauză, când Franța avea deja 7-0 cu Gibraltar: „Zdrobiți! Nu vă abțineți!” » Ce a făcut un antrenor într-o situație identică

Didier Deschamps, în vestiar, la pauza meciului Franța - Gibraltar

Articol de - Publicat luni, 20 noiembrie 2023 21:24 / Actualizat marti, 21 noiembrie 2023 03:40

Echipa națională de fotbal a Franței a publicat un videoclip cu discursul selecționerului Didier Deschamps (55 de ani) la pauza meciului cu Gibraltar, câștigat de vicecampioana mondială cu 14-0.

În penultima etapă din preliminariile EURO 2024, Franța a primit vizita micuței reprezentative din Gibraltar, teritoriu britanic cu o populație de 0,05% cât cea din Hexagon

Albaștrii au început meciul senzațional, aveau 3-0 după 16 minute și au încheiat prima parte cu tabela arătând 7-0.

Mircea Lucescu, interviu pentru GSP despre calificarea României la Euro: „Pe vremea lui Rădoi s-a comis o greșeală majoră” + „Edi Iordănescu n-a făcut prostiile lui Murat Yakin”
românia - elveția

Didier Deschamps, când Franța - Gibraltar era 7-0: „Nu vă abțineți, puteți zdrobi recordul. Înscrieți cu fiecare ocazie”

La pauză, selecționerul Didier Deschamps nu doar că nu le-a spus elevilor lui să o lase mai moale, dar i-a îndemnat pe aceștia să înscrie cu fiecare șansă, în ideea de a depăși victoria-record a naționalei, 10-0 cu Azerbaidjan în 1995.

„Nota 10, băieți, pentru prima repriză. Să jucăm la fel în partea a doua. Jucați cât de simplu puteți, iar oricând putem să înscriem, să o facem. Este 7-0, dar nu există limite. Vreau aceeași determinare din partea tuturor.

Victoria-record este 10-0, dacă vă interesează. Puteți să o zdrobiți. Nu vă abțineți, băieți”, a spus Deschamps, discursul lui fiind filmat și publicat pe conturile sociale ale naționalei din Hexagon.

Vorbele selecționerului au avut efect, scorul final fiind 14-0, nu doar cea mai mare victorie a Franței, dar și cel mai clar succes din istoria calificărilor la Campionatele Europene.

Ce a făcut un alt antrenor în aceeași situație

Recent, o situație similară a avut loc în NFL, liga profesionistă de fotbal american. Miami Dolphins o conducea pe Denver Broncos cu 70-20, iar în minutele de final își putea majora diferența dacă alege să execute un field goal care putea închide tabela la 73-20, în condițiile în care recordul de puncte în istoria competiției este 72.

Față în față cu istoria, antrenorul Mike McDaniel a refuzat să își umilească și mai mult adversarul. I-a cerut quarterback-ului Mike White să nu mai atace și să lase timpul să treacă pentru ca partida să se încheie 70-20.

La finalul meciului a explicat, conform Sports Illustrated, că „nu am venit în căutare de puncte și de recorduri. Nu îmi pasă de asta, voi fi bine chiar dacă voi fi judecat că am refuzat șansa unui record. Sunt foarte OK cu această decizie, liderii și căpitanii echipei au susținut-o. Nu este un fel potrivit de a stabili un nou record, există un lucru numit karma și vreau să mențin o karma bună cu Miami Dolphins”.

Mai multe știri de actualitate:

L-a făcut pe Cristiano Ronaldo să izbucnească, după ce și-a atribuit Balonul de Aur: „Ce naiba?! Cine e tipul ăsta?”
PORTUGALIA
Momente ilare în amicalul pe care Rusia s-a chinuit să-l obțină » Golovin, șocat de adversari: „Pe internet păreau buni”