INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - FRANȚA 2-1

FOTO Francezii nu au scăpat de ironii după ce au fost trimiși acasă de spanioli » Cele mai tari glume apărute pe internet

Cele mai tari meme-uri după Spania - Franța 2-1 / Foto: thefootballtroll (Instagram) +18   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 10 iulie 2024 10:44 / Actualizat miercuri, 10 iulie 2024 10:47

Franța a fost ironizată, prin intermediul rețelelor sociale, după ce a pierdut cu Spania, scor 1-2, în semifinalele Campionatului European din Germania și a părăsit implicit competiția.

În cele mai multe meme-uri, internauții s-au amuzat copios pe seama elevilor lui Didier Deschamps. În paralel, au curs laudele pentru Lamine Yamal, autorul golului egalizator de generic, însă s-a făcut și haz de faptul că puștiul-minune al Barcelonei are doar 16 ani.

+14 FOTO

Franța, ținta ironiilor pe internet

Fanii fotbalului s-au amuzat copios și pe seama faptului că Rodri, mijlocașul central al Spaniei și al lui Manchester City, a avut o prestație mai solidă decât Kante, Rabiot sau Tchouameni, cei trei mijlocași centrali ai Franței.

O imagine devenită virală pe internet lasă să se înțeleagă, într-o manieră umoristică evident exagerată, că Rodri a fost în stare de unul singur să îi anihileze pe cei trei mijlocași francezi.

Franța a fost ironizată, de asemenea, și pentru faptul că a marcat primul gol din acțiune în faza semifinalelor, într-o partidă în care a fost chiar eliminată la turneul final din Germania.

Pragmatismul naționalei Franței

Anterior, „cocoșii galici” au trecut în sferturi de Portugalia la loviturile de departajare, după un 0-0 timp de 120 de minute. Pe Belgia (1-0) au eliminat-o din optimi în urma autogolului semnat de Vertonghen în minutul 85.

Pragmatismul francezilor a fost incredibil și în faza grupelor. În meciul cu Polonia (1-1), Mbappe a marcat din penalty, partida cu Olanda s-a terminat 0-0, iar succesul cu Austria (1-0) a fost decis în urma autogolului semnat de Wober.

Cu alte cuvinte, reușita lui Kolo Muani din Spania – Franța 2-1, din minutul 9, din pasa lui Kylian Mbappe, a fost singurul gol dintr-o acțiune de joc marcat de semifinalista turneului din Germania.

VIDEO » GSP.RO a fost la München la prima semifinală a Euro 2024: Spania - Franța

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Detalii EXPLOZIVE de la discuțiile „prăbușite” dintre Răzvan Burleanu și Edi Iordănescu » Toate motivele plecării selecționerului: „A fost total ostil, NU se mai poate!”
Nationala
Edi Iordănescu părăsește naționala României. FRF, comunicat după informația oferită de GSP
Nationala

CFR Cluj și Universitatea Craiova își află posibilii adversari din turul trei de Conference League » Ajax sau Braga, cele mai „grele” nume