INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII

FOTO Portarul Spaniei s-a făcut de râs în preliminarii! Gafă de amatori în Georgia

Articol de - Publicat vineri, 08 septembrie 2023 20:50 / Actualizat vineri, 08 septembrie 2023 21:06

Georgia a marcat golul de onoare în înfrângerea cu Spania (1-7), din preliminariile Euro 2024 prin Giorgi Chakvetadze.

Ibericii au avut o primă repriză de vis în Georgia și au punctat de patru ori (Morata dublă, Dani Olmo și Kvirkvelia - autogol).

După pauză, georgienii au început încrezător, iar în minutul 49 au marcat golul de onoare.

După ce fundașii spanioli s-au bâlbâit în careu, mingea a ajuns la Giorgi Chakvetadze, iar mijlocașul ofensiv de 24 de ani a șutat de la 11 metri. Deși șutul a fost unul slab, mingea a ajuns în poarta Spaniei, după o gafă a lui Unai Simon. Portarul spaniol a fost surprins de șut și nu a putut reține mingea, care a trecut pe sub el.

FOTO. Gafa lui Unai Simon în cadre succesive

Acesta a fost al 8-lea gol pe care Giorgi Chakvetadze îl marchează pentru națională. Mijlocașul de la Watford are 17 selecții.

Spania a egalat recordul din meciul cu România

Spania a marcat patru goluri într-o repriză pentru prima dată din noiembrie 2019. Atunci, ibericii punctau de patru ori în poarta României, în preliminariile EURO 2020, într-un meci terminat 5-0 pe Wanda Metropolitano.

33 de goluriare Alvaro Morata, în 65 de selecții. E pentru prima dată când reușește un hat-trick

Tatuajul emoționant pe care un „tricolor” îl va afișa în premieră în România - Israel: „Descrie cel mai bine ce simt”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni