INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ISLANDA

Gylfi Sigurdsson a revenit la națională după aproapte 3 ani de la suspendarea primită în urma scandalului sexual

Gylfi Sigurdsson / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 17 octombrie 2023 12:09 / Actualizat marti, 17 octombrie 2023 12:29

Gylfi Sigurdsson (34 de ani) a revenit la naționala Islandei după aproape 3 ani de pauză, timp în care a trecut printr-un scandal sexual în care era implicat un minor.

Sigurdsson a fost suspendat în 2021 de clubul la care activa, Everton, în urma arestării sale de către poliția din Marea Britanie, care îl suspecta pe islandez că i-a trimis mesaje cu tentă sexuală babysitter-ului familiei, în vârstă de 15 ani.

Islandezul a ieșit din arest pe cauțiune, dar i-a fost interzis să părăsească Marea Britanie. Ancheta s-a încheiat în luna aprilie a acestui an datorită lipsei de probe.

Atenție, imagini cu puternic impact emoțional! » Filmul atacului terorist de la Bruxelles. Victimele n-au avut nicio șansă
BELGIA - SUEDIA

Rămas fără echipă din 2022, când i-a expirat contractul cu Everton, Sigurdsson a semnat în această vară cu Lyngby, ocupanta locului 6 în prima ligă a Danemarcei, pentru care a bifat doar 48 de minute până acum.

Sigurdsson a revenit la națională în aplauzele fanilor islandezi pe 13 octombrie în meciul de acasă contra Luxemburgului, bifând 21 de minute. Ultimul lui meci pentru „națională” fusese contra Danemarcei, pe 15 noiembrie 2020.

Luni seară, Sigurdsson a fost titular în partida cu Liechtenstein, câștigată de islandezi cu scorul de 4-0. Sigurdsson a deschis scorul din penalty în minutul 22 și a marcat golul de 3-0 în minutul 49, urmând ca în minutul 57 să fie schimbat.

Sigurdsson a marcat cele două goluri ale Islandei contra României, în semifinalele barajului pentru Campionatul European din 2020

Sigurdsson a adus victoria cu 2-1 a Islandei în fața României din semifinalele barajului pentru ultimul Campionat European. Sigurdsson marca atunci două goluri în prima repriză (minutele 16 și 35) și mai avea o reușită în minutul 27, anulată de VAR din cauza unui offside.

Sigurdsson este cel mai scump transfer din istoria lui Everton, care a plătit 44 de milioane de lire sterline în 2019 pentru a-l cumpăra de la Swansea. Mijlocașul ofensiv a mai evoluat și pentru Tottenham și a marcat în total 67 de goluri în 318 meciuri în Premier League.

Vezi și alte știri:

Finalul din Elveția - Belarus naște suspiciuni în România: „A fost dubios. Dacă mie mi se întâmpla așa ceva, îi mâncam!”
ELVEȚIA - BELARUS 3-3
Prima mare surpriză a preliminariilor » Au ratat calificarea la EURO pentru prima dată în acest secol
EURO 2024

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”