INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII EURO 2024

Anglia și-a luat revanșa în fața Italiei, în derby-ul zilei din preliminariile EURO » Toate rezultatele

Italia - Anglia/ foto Imago Images

Articol de - Publicat joi, 23 martie 2023 23:42 / Actualizat joi, 23 martie 2023 23:56

Anglia a câștigat în deplasare cu Italia, scor 2-1, în prima etapă din preliminariile pentru EURO 2024. Toate rezultatele zilei, mai jos.

Grupa C:

În reeditarea finalei EURO 2020, Anglia și-a luat revanșa și a câștigat pe terenul Italiei, la Napoli.

Anglia a dominat clar prima repriză și putea intra cu 3-0 la pauză. Englezii au deschis rapid scorul, în minutul 13, prin Rice. După un corner executat de Saka, mingea a ajuns la Kane, atacantul a tras în blocaj, iar balonul mers la Rice, care a înscris fără emoții.

Vârful lui Tottenham avea să marcheze în finalul primei reprize, din penalty. A fost fost golul cu numărul 54 înscris de Kane pentru națională și a devenit astfel golgeterul all-time al Angliei, depășindu-l pe Rooney.

Grealish putea puncta și el, dar a bărbierit mingea în fața porții goale. Repriza a doua a arătat diferit, cu Italia la timonă.

Retegui, italo-argentinianul aflat la debut, a redus din diferență în minutul 56, singur cu Pickford, după o fază colectivă a campioanei Europei.

Anglia a rămas în 10 pe finalul partidei, Shaw fiind eliminat. Abia intrat pe teren, Foden a fost scos pentru a intra Trippier. Italia a forțat pe final, dar nu a reușit să egaleze

Italia - Anglia 1-2

Italia - Anglia, echipe de start:

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Toloi, Acerbi, Spinazzola - Barella, Jorginho, Verratti - Berardi, Retegui, Pellegrini
Selecționer: Roberto Mancini

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - K. Phillips, Rice, Bellingham - Saka, Kane, Grealish
Selecționer: Gareth Southgate

Stadion: „Diego Armando Maradona” (Napoli)
Arbitru: Srdjan Jovanovic (Serbia)

Cine e Mateo Retegui, atacantul care i-a blocat drumul lui Andrea Compagno spre naționala Italiei: „Are golul în sânge” » Putea juca hochei și a fost ignorat de Argentina

Grupa J:

A fost o seară specială pentru Cristiano Ronaldo. A bifat meciul cu numărul 197 pentru Portugalia și a devenit fotbalistul cu cele mai multe meciuri pentru o echipă națională.

A și înscris de două ori cu Liechtenstein (4-0) și a ajuns la 120 de goluri pentru Portugalia.

Portugalia - Liechtenstein 4-0

Slovacia - Luxemburg 0-0

Bosnia-Herțegovina - Islanda 3-0