INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  GRUPA A

Surpriza serii în preliminarii: spaniolii au fost făcuți KO!

Spania - Scoția // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat marti, 28 martie 2023 23:44 / Actualizat marti, 28 martie 2023 23:50

Scoția a produs surpriza serii în preliminariile EURO 2024, reușind să învingă naționala Spaniei cu 2-0!

Scoția răstoarnă calculele din grupa A cu rezultatul înregistrat astăzi împotriva Spaniei. La Glasgow, selecționata pregătită de Steve Clarke a învins-o la 0 pe Spania, mare favorită la câștigarea grupei.

Gazdele au avut nevoie de numai 7 minute pentru a deschide scorul. În minutul 7, Scott McTominay, „închizătorul” de la Manchester United, a înscris cu un șut din careul advers, din pasa lui Andy Robertson, după o eroare a fundașului dreapta Pedro Porro.

Preliminarii EURO 2024 » Scor de neprezentare în Elveția - Israel + Rezultat-șoc la Pristina: Andorra a încurcat Kosovo!
GRUPA I

Surpriza serii în preliminarii: Spania, KO în Scoția

Spaniolii au plecat imediat în căutarea egalării, dar nu au avut succes. La pauză s-a intrat cu avantaj minim pentru scoțieni, 1-0, iar la numai 6 minute de la ieșirea de la cabine gazdele au înscris golul 2.

Același McTominay a lovit, de această dată chiar mai frumos, din voleu, cu piciorul stâng, după respingerea nefericită a stoperului David Garcia, de la Osasuna.

McTominay reușise o „dublă” și în precedentul meci al Scoției, primul din campania de calificare, 3-0 cu Cipru!

Scoția conduce acum grupa A, cu 6 puncte, 3 peste spanioli, 5 peste Norvegia, care nu a reușit astăzi să o învingă pe Georgia. A fost doar 1-1.

Tot din preliminariile EURO:

Atacantul lui Manchester United, desființat de reporter după seara cu 9 șuturi fără gol: „Crezi că așa ai fi înscris?”