Alte știri din fotbal
Scandal intern înaintea barajului de promovare în Superligă: „Jucăm pe burta goală! Speranțe? Să câștigăm la loto”
0
Gigi Becali s-a dus la Nicușor Dan: „O să vedeți. Ăsta a fost sfatul meu”
1
Staff confirmat pentru Gică Hagi » Selecționerul și-a adus oamenii de încredere de la Farul
0
Sapă fundația pentru noul stadion Dinamo, înainte să fie dărâmat tot vechiul stadion! Ce urmează în arena din Ștefan cel Mare
3
Știri din fotbal internațional
Ce a făcut Sky Sport Italia special pentru tehnicianul român: „Chivu d'Italia”
0
Antrenorul senzației FC Thun, dorit de o echipă din top 4 campionate europene
0
Lotul Germaniei pentru Campionatul Mondial » Surpriza uriașă a lui Nagelsmann
1
Jucătorii vor să dea clubul în judecată » Bonsul XXL ratat din cauza „spionajului” adversarelor
0
Lifestyle
Ramona Olaru, vedeta Antenei, antrenament neobișnuit » Antrenorul a rămas surprins: „Dă bine?”
1
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
11
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
8
Laila, iubita-fotomodel a lui Sinner, la momentul mărturisirilor: „Complimentul favorit? Când cineva îmi spune asta”
1
Înapoi în 2021: Călătorii din autobuzul 100 din București, trimiși la ...
Libertatea
ANAF schimbă regulile pentru recalcularea CASS. Cine sunt românii care vor ...
Adevărul
De nedespărțit și după moarte! Incredibila legătură dintre un fotbalist și ...
GSP SPECIAL
Reprezentanții firmei care a făcut revizia susțin că liftul din Palatul CFR ...
Libertatea
Superb articol, bravo Eduard !!!
Auzi ce mai „lecții”de istorie se„transmit”azi-prin mass media-in epoca globalismului anglosaxon:Cica:„Dupa inființarea Imperiului Roman de Rasarit”-Tesalonike „era vazut ca cel de-al doilea mare oraș dupa Constantinopol,din...intreg imperiul bizantin”!Și ca:„Cu 150 de mii de locuitori era era mai mare -la acea vreme- ca Londra”!Doua fraze,multe...inadverdențe! Imperiul Roman de Rasarit a fost socotit„roman”(de catre istoricii de mai târziu),doar intre anii 395(prin divizarea Imperiului și cca 600 e.n.-când fostul centurion Foca -instalat ca imparat de legiunile rasculate de la Dunare- a pierit in luptele cu alți pretendenți-el fiind socotit ultimul imparat de limba latina-dupa aceea impunându-se elementele greco-orientale-limba oficiala fiind greaca,iar Imperiul devenind „Bizantin”-(in terminologia istoricilor de mai tarziu)!1.-La anii 600- Antiohia era cel de al doilea mare oraș și nu Tesalonike-iar Londra ...nici nu mai era ca oraș- la câțiva km. de locul fostului municipiu roman ,ținându-se... un obor de animale-„târgul Londrei”-al triburilor saxone!2.-Și inca ceva!Se preiau fara minim discernamânt, cifre fantasmagorice cu privire la numarul de locuitori!Este greu de crezut ca o localitate- in acele timpuri-putea sa susțina sute de mii de locuitori-intr-o epoca in care nu exista industrie-care sa asigure mijloace de trai-iar drumurile(in afara de urmele drumurilor romane)...inexistente!
Un oraș neîngrijit cu ieșire la mare. Cel mai frumos punct de atracție este turnul alb, care este pe faleză.
Frumos articol, cu rol informativ si chiar cultural, pt cei care nu cunosc astfel de informatii!
Ați uitat ce era mai interesant! Arcul de Trimf al lui Galerius. Pe el sunt sculptați dacii luptând. Galerius, cred că nu știți a vrut să schimbe denumirea Imperiului Roman, în Imeriul Dac.
Mai baieti, orasul a fost CRESTINAT, nu "crestinizat". De unde naiba ati scos traznaia asta? Numele vechi al Istanbulului este "Constantinopol", fara "e" "a preconiza" se foloseste pentru evenimente din viitor, nu din trecut. Folositi corect termenul.
Foarte interesant articolul! Mulțumim!
Foarte interesant articolul! Mulțumim!
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.