Alte știri din fotbal
„Vreau să schimb viitorul familiei mele!” » Cine e noul fundaș al Universității Craiova: „diamantul” din Caraibe și-a transformat drama în carieră
0
Ultimele detalii despre transferurile lui Drăguș și Coman la FCSB: „Dau niște bani care nu s-au mai dat până acum în România”
0
„Nu e transferul vieții mele” » Noul jucător de la FCSB nici nu a ajuns bine și e deja cu gândul la plecare: „Pot atrage atenția altor cluburi”
0
Ofertă din MLS pentru fotbalistul de la FCSB! Anunțul lui Gigi Becali
0
Știri din fotbal internațional
Soția lui Raphinha dezvăluie detalii despre apelul sfâșietor după accidentarea de la Cupa Mondială: „Plângeam amândoi”
0
Superstar social media, idee năstrușnică: a umplut o mașină cu abțibilduri Panini! Cât l-a costat și cât a durat colantarea
0
Argentina - Austria » Cele mai importante informații de la reporterii GSP din Dallas
0
Norvegia pornește cu 1-0 din bucătărie » Senegalezii comandă mâncare prin curier și aduc un chef din țară
0
Lifestyle
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
5
Scandal la brazilieni! » Cu amanta și apoi cu soția la Cupa Mondială, pe banii naționalei
3
Dezvăluirea iubitei noului erou de la Mondial: „Atunci, el a intrat în depresie!” » Cum a încălcat acesta ultima interdicție de la FIFA
1
A fugit de Mondial și a încins atmosfera pe insula milionarilor! Iuliana Pepene, escapadă în Mykonos: „Tu ești campioana”
6
Primul ministru din Guvernul Veștea respins în Parlament. Cum arată ...
Libertatea
Subiectele de la Evaluarea Națională 2026, publicate pe rețelele sociale în ...
Adevărul
Messi, Ronaldo, Hagi și Yamal, zeci de mii de euro pentru noul Muzeu al ...
GSP SPECIAL
Contradicțiile din programul de guvernare al Cabinetului Veștea. Economist: ...
Libertatea
Decat clona fcsb mai bine topola, mai sanatos.
Si intre noi si sarbi a fost un schimb (Banat) si intre noi si bulgari (Cadrilater-Dobrogea). Numai ungurii sunt mai motzatzi. Mama e din Caras Severin, petrecand fiecare vara din copilarie acolo am observat un lucru: romanii, sarbii, evreii, sasii, *** si secuii se jucau impreuna, parintii petreceau impreuna Craciun, revelion, Paste, etc., unii aveau nume de familie romanizate, numai in inventatul Tinut Secuiesc ungurii nu te baga in seama decat daca le vorbesti limba lor. Am mai spus si o mai spun din nou, la 10 ani, parca pe la Lacul Sf Ana nu a vrut o unguroaica sa-mi vanda o apa sau un suc, si muream de sete, la 10 ani!!!
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.
"Destui" unguri e o vorba goala care nu inseamna nimic. Nu s-au facut schimburi de populatie intre Romania si Ungaria, nu au plecat comunitati intregi in bejenie etc (cum s-a intamplat de pilda intre Turcia si Grecia sau Bulgaria si Grecia samd). A, ca mosierul ungur X s-o fi tirat la Budapesta, asta da, se poate. Dar nu inseamna nimic.
Unde ai citit tu duma asta ca n-ar fi plecat nimeni? In realitate au plecat destui unguri din Transilvania dupa 1918 si destul romani din Transilvania de Nord dupa 1940.
Cheia pentru a intelege ce aberatii sustii tu acolo este acel "recensamantul din 1911 facut de Budapesta". Acele date erau falsificate bestial, am vazut cu ochii mei in cimitirul de la Sapanta (localitate 100% romaneasca, in care n-a trait vreodata un ungur) cruci din perioada 1900-1918 pe care numele romanesti erau maghiarizate. In realitate, Transilvania avea atunci cam cati unguri are si acum, pentru simplul motiv ca n-a fugit vreunul de acolo, n-a fost alungat vreunul, nu s-au facut schimburi de populatie. Iar sporul natural la unguri este practic identic cu cel de la romani, diferentele sunt absolut minore. Cativa unguri s-au mai mutat din Transilvania in alte zone ale Romaniei pentru locuri de munca etc si cativa romani s-au stabilit pe acolo, dar asta e un flux natural intr-o tara civilizata. Asadar toata "argumentatia" ta iredentista e o tampenie. Cat despre Alba Iulia, cel mai relevant lucru e felul in care au tratat situatia SASII DIN TRANSILVANIA. Astia au fost toti pentru unirea cu Romania, oare de ce?
Cheia pentru a intelege ce aberatii sustii tu acolo este acel "recensamantul din 1911 facut de Budapesta". Acele date erau falsificate bestial, am vazut cu ochii mei in cimitirul de la Sapanta (localitate 100% romaneasca, in care n-a trait vreodata un ungur) cruci din perioada 1900-1918 pe care numele romanesti erau maghiarizate. In realitate, Transilvania avea atunci cam cati unguri are si acum, pentru simplul motiv ca n-a fugit vreunul de acolo, n-a fost alungat vreunul, nu s-au facut schimburi de populatie. Iar sporul natural la unguri este practic identic cu cel de la romani, diferentele sunt absolut minore. Cativa unguri s-au mai mutat din Transilvania in alte zone ale Romaniei pentru locuri de munca etc si cativa romani s-au stabilit pe acolo, dar asta e un flux natural intr-o tara civilizata. Asadar toata "argumentatia" ta iredentista e o tampenie. Cat despre Alba Iulia, cel mai relevant lucru e felul in care au tratat situatia SASII DIN TRANSILVANIA. Astia au fost toti pentru unirea cu Romania, oare de ce?
Ar trebui sa luam exemplu de la guvernul maghiar
Cum să te expui să te miștocărească lumea pe site.Când ești suporterul unei echipe prăpădite,îți mai arde de rezultatele altora în cupele europene?!
Nu mor caii când vor câinii...
Saracii, ei sunt abonati la playout, dar is cartcotasii numarul 1 cand vine vorba de Europa. Pe Steaua/FCSB nu i-a eliminat niciodata o echipa mai slab cotata in ultimii 20 de ani, cu buget mai mic. Asa cum au fost altii eliminati de Famagusta sau Dudelange, sau Vorskla sau Elfsborg. Sa-i lasam cu telenovela lor spaniola, urmeaza pregatiri intense pentru shempions lig in deceniul urmator :)))))))
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.