EUROPA LEAGUE    •   EUROPA LEAGUE

Barcelona Estului! Performanță uluitoare pentru Dinamo Kiev: detaliul frapant care a împins-o în optimile Europa League

Foto: Gulliver/GettyImages
Foto: Gulliver/GettyImages

Articol de — Vineri, 22 Februarie

Dinamo Kiev s-a calificat în optimile Europa League după 1-0 cu Olympiakos la Kiev (3-2 la general), victorie obținută în condiții deosebite

Astfel, toți cei 11 jucători autohtoni folosiți de Aleksandr Hațkevici (8 titulari și 3 rezerve) sunt foști juniori ai clubului din Kiev!

Dinamo a utilizat doar 3 străini în returul cu grecii. Polonezul Kedziora, slovenul Verbici și spaniolul Fran Sol, ultimul fiind și marcatorul unicului gol, în prima repriză, din pasa lui Mikolenko. 

Iată cei 11 fotbaliști care au fost juniori la Kiev și vârsta la care au ajuns la club:

- Denis Boiko - 13 ani
- Mikita Burda - 15 ani
- Artem Șabanov - 13 ani
- Vitali Mikolenko - 13 ani
- Volodimir Șepeliev - 13 ani
- Mikola Șaparenko - 17 ani
- Vitali Buialski - 16 ani
- Viktor Țigankov - 14 ani

Rezerve utilizate

- Ievhen Smirnîi - 7 ani
- Denis Garmaș - 16 ani
- Nazarii Rusin - 17 ani

Mai mult, portarul Bușcian, neutilizat, a ajuns și el de la 16 ani în curtea lui Dinamo. 

Singurii ucraineni care au fost juniori ai altui club, Alibekov și Sidorciuk (ambii Metalurg Zaporojie), au rămas pe banca de rezerve.

Dinamo Kiev rămâne singura reprezentantă a Ucrainei în competiție, după ce Șahtior Donețk a părăsit Europa League, învinsă cu 1-4 în Germania de Eintracht Frankfurt (3-6 la general). 

Comentarii (1)

digei  •  22 Februarie 2019, 09:59

Iar Morutan i-a refuzat atunci cand il curtau, fiind liber de contract sau aproape de final. A preferat Botosaniul, sa-l vada acolo nea Gigi, sa-l ia la "Steaua" :)))))

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
01:30 Baschet, NBA

Toronto - Oklahoma

Telekom 1
10:30 Patinaj Artistic

CM: Saitama

Eurosport 2
13:00 Fotbal, Liga 2

Academica Clinceni - UTA Arad

Digi 1, Look Sport
15:30 Fotbal, Liga 3

Rapid - FCSB II

Digi 1
15:30 Volei M

Volei Municipal Zalău - Steaua

Digi 3
17:00 Tenis, WTA&ATP

Turneul din Miami

Digi 2, Digi 4, Telekom 3
18:00 Handbal M

HC Dobrogea Sud Constanța - Holstebro

Digi 3, Telekom 2
19:00 Fotbal, Preliminarii EURO 2020

Suedia - România

ProTV
19:30 Baschet M

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea

Digi 3
20:00 Curling

CM: Silkeborg

Eurosport 2
21:30 Handbal M

Zagreb - Vardar

Digi 3, Telekom 2
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 2 2 0 0 4 - 1 33
2 CSU Craiova 2 2 0 0 2 - 0 29
3 FCSB 2 1 0 1 3 - 2 28
4 Viitorul 2 1 0 1 2 - 2 22
5 Astra Giurgiu 2 0 0 2 0 - 3 21
6 Sepsi OSK 2 0 0 2 1 - 4 19


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 2 2 0 0 4 - 1 22
2 Poli Iași 2 1 0 1 2 - 3 20
3 Dinamo 2 1 0 1 3 - 2 19
4 FC Botoșani 2 0 1 1 1 - 2 19
5 FC Voluntari 2 2 0 0 4 - 1 17
6 Hermannstadt 2 0 1 1 2 - 4 17
7 Călărași 2 0 0 2 1 - 4 12
8 Chiajna 2 0 2 0 2 - 2 11
Sa 30.03.19
21:30
CFR Cluj
-
Astra Giurgiu
-
Du 31.03.19
20:30
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 01.04.19
20:30
Sepsi OSK
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 29.03.19
20:30
Dinamo
-
Hermannstadt
-
Du 31.03.19
15:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Du 31.03.19
17:30
Poli Iași
-
Gaz Metan
-
Lu 01.04.19
17:30
FC Botoșani
-
Călărași
-