INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FC COPENHAGA - MOLDE 2-1

Copenhaga a doborît zidul lui Solskjaer » Danezii au învins Molde cu 2-1

Cornelius a adus primele trei puncte pentru Copenhaga

Articol de GSP - Publicat joi, 20 septembrie 2012 00:00 / Actualizat joi, 20 septembrie 2012 21:54

FC Copenhaga a debutat cu dreptul în grupa Stelei, danezii impunîndu-se pe teren propriu în faţa lui Molde, scor 2-1.

Apărarea norvegienilor a rezistat 20 de minute în Danemarca, cînd Claudemir a reuşit să deschidă scorul. Mingea a ajuns la brazilian după ce Santin a fost faultat în careu, dar arbitrul n-a apucat să dicteze penalty pentru că vîrful Copenhagăi la executat pe Brugge Pettersen.

Molde a revenit pe tabelă în prelungirile primei reprize chiar printr-un jucător împrumutat de la Copenhaga. Diouf a profitat de o eroare din defensiva adversă şi a reluat în plasă din 6 metri.

Danezii au dat lovitura în minutul 74, cînd au scăpat pe un contraatac rapid, finalizat de Cornelius. Copenhaga începe cu o victorie şi ocupă primul loc în grupa E.