INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CRAIOVA - AEK ATENA 0-2

CRAIOVA - AEK ATENA 0-2 » „Leuții” n-au fost suficienți! Grecii au luat o opțiune majoră la calificare

Craiova - AEK Atena Foto: facebook.com/UCVOficial +14   FOTO
Craiova - AEK Atena Foto: facebook.com/UCVOficial

Articol de GSP - Publicat joi, 08 august 2019 21:26

Craiova a pierdut prima manșă cu AEK Atena din turul III preliminar al Europa League, scor 0-2 (Mantalos '61, Livaja '85).

• Returul AEK Atena - Craiova va avea loc joia viitoare, la Atena,  fără spectatori.
  • Dacă trec de greci, oltenii se vor duela cu învingătoarea meciului Sparta Praga / Trabzonspor. Primul meci se va juca în România.

Încurajați de peste 3.000 de copii gălăgioși, oltenii au început cu mult tupeu partida. Presingul din primul sfert de oră i-a pus de multe ori în dificultate pe greci, fără a crea însă mari oportunități de gol.

Lucrurile au stat diferit după reluare. Introdus în minutul 39 în locul accidentatului Klonaridis, croatul Marko Livaja a decis înfruntarea. Prima dată a ieșit la rampă în minutul 60, când a centrat ideal pentru Mantalos, a cărui lovitură de cap cu multă boltă l-a învins pe Pigliacelli.

Atacantul croat a închis tabela în minutul 85, pe contraatac, cu un șut puternic la colțul lung. Finalul a fost unul nervos,cu o singură ocazie importantă pentru elevii lui Papură, semnată de Carlos Fortes în ultimul minut.

Craiova - AEK Atena Foto: facebook.com/UCVOficial +15 FOTO

Craiova - AEK Atena 0-2

• Au marcat: Mantalos '61, Livaja '85

Vezi AICI live+statistici

S-a terminat partida, 0-2!
min. 90+4:
Vătăjelu centrează perfect pentru Fortes. Mingea trimisă cu capul de vârful oltenilor trece puțin pe lângă poartă.
min. 90+3:
Pigliacelli îl bruschează pe Mantalos. Căpitanul grecilor a continuat mingea după fluierul arbitrului și a văzut cartonașul galben.
min. 90:
Bancu șutează mult peste poartă de la 35 de metri.
min. 86: GOL AEK ATENA, 0-2!
Marko Livaja marchează cu un șut la colțul lung din interiorul careului.
min. 79:
Vătăjelu e doborât de Geraldes la limita careului de 16 metri. Centrarea trimisă tot de el din faza fixă este una slabă.
min. 73:
Carlos Fortes și Alexandru Ioniță îi înlocuiesc pe Mihai Roman și Cristi Bărbuț.
min. 72:
Mihai Roman pleacă de la limita offside-ului, scapă singur și e faultat de portarul grecilor. Arbitrul asistent ridică târziu fanionul pentru offside.
min. 66:
Qaka intră în locul lui Ivanov.
min. 61: GOL AEK ATENA, 0-1!
Briceag îl scapă din marcaj de Mantalos pe o contră a grecilor. Mijlocașul primește o centrală ideală de la Livaja și trimite cu capul peste Pigliacelli.
min. 54:
Bărbuț își depășește adversarul direct, centrează pentru Mihai Roman, dar execuția atacantului român nu prinde spațiul porții.
min. 53:
Mihai Roman centrează periculos la 7 metri în fața porții adverse. Hult respinge defectuos, în corner.

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 44:
Mateiu se încumetă și trimite o lovitură puternică de la 25 de metri, insuficient de bine cadrată.
min. 41:
Vranjes ratează cea mai mare ocazie a primei reprize. Fundașul central îl păcălește pe Mateiu, dar lovitura lui de cap trece pe lângă.

+15 FOTO

min. 39: Marko Livaja intră în locul lui Klonaridis, accidentat.
min. 35:
Vătăjelu se lovește după un contact dur cu Simao.
min. 33:
Craiova scoate foarte bine mingea în benzi, dar centrările nu sunt precise. Mihai Roman încearcă să reia spectaculos, din „foarfecă”, dar comite fault în atac.
min. 24:
Arbitrul Dennis Johan Higler le oferă jucătorilor o pauză de hidratare. În acest moment, termometrele arată 36 de grade la Craiova.
min. 20:
Mantalos ratează dintr-o poziție ideală, de la 6 metri de poartă. Mingea îi vine în genunchi de la Paulinho și trece peste poartă.
min. 15:
Nicușor Bancu primește o pasă de la Bărbuț și șutează de la 30 de metri. Portarul Barkas reține cu dificultate.
min 11:
Craiova pune presiune. Formația lui Corneliu Papură beneficiază de două lovituri consecutive de la colț. Bancu marchează la acțiunea următoare, dar tușierul ridică fanionul pentru offside.
min. 8:
Șutul lui Geraldes e deviat de Acka în corner.
min. 7:
Pressing-ul oltenilor dă roade. AEK nu poate păstra posesia.
min. 4:
Mihai Roman se luptă pentru minge și pasează filtrant pentru Vătăjelu. Mijlocașul oltenilor centrează periculos în fața porții. Niklas Hult, fundașul stânga al grecilor, respinge in-extremis.

Ora 19:15 A început meciul!

Craiova: Pigliacelli - Briceag, Acka, Kelic, Bancu - Ivanov, Cicâldău, Mateiu - Bărbuț, M. Roman II, Vătăjelu
Rezerve: I. Popescu, Borța, Fortes, Qaka, Hreniuc, V. Constantin, Al. Ioniță II
Antrenor: Corneliu Papură

AEK Atena: Barkas - Paulinho, Svarnas, Vranjes, Hult- Simoes, Simao - Verde, Geraldes, Mantalos - Klonaridis
Rezerve: Tsintotas, Helder Lopes, Oikonomou, Nelson Oliveira, Krsticic, Livaja, Almpanis
Antrenor: Jose Miguel De Azevedo Cardoso

Arbitru: Dennis Johan Higler / A1: Johan Balder / A2: Joost Van Zuilen (toți din Olanda)
Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova

„Leuții la datorie!” au scris oltenii pe Facebook. Aproximativ 3.000 de copii au urmărit meciul din tribună.

+15 FOTO

Fanii nu au putut urmări meciul din stadion, dar s-au adunat în zona Sălii Polivalente:

#LIVE: Vedem împreună Universitatea Craiova - AEK Atena din Fan-Zone, pe esplanada Sălii Polivalente. #SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Publicată de Universitatea Craiova pe Joi, 8 august 2019

Sosirea Craiovei la stadion:

#LIVE: Băieții noștri au ajuns la stadion. #SustineStiinta #AsaELaCraiova #CampioniLaSuporteri

Elenii au terminat pe 3 campionatul trecut, la 23 de puncte în spatele lui PAOK Salonic, fosta echipă a lui Răzvan Lucescu.

Fără spectatori, doar cu copii

Craiova a avut de suferit după incidentele create de fanii olteni la meciul cu Honved de joia trecută, câștigat de români la penalty-uri, 3-1. UEFA n-a avut milă de olteni, aceștia urmând să dispute următoarele două meciuri europene fără spectatori. Fanii care și-au achiziționat pachete de bilete pentru meciurile cu AEK Atena și Sepsi vor primi banii înapoi integral. Au fost primiți totuși pe stadion aproximativ 3.000 de copii.

În cazul în care oltenii recidivează, UEFA va aplica sancțiunea probatorie, iar numărul meciurilor fără spectatori va crește la 3.

Vezi și:

OFICIAL Apelul Craiovei privind interzicerea suporterilor pe stadion, respins de UEFA!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!