INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  DUDELANGE - QARABAG

DUDELANGE - QARABAG // Scene incredibile în Luxemburg » O dronă cu steagul Armeniei a apărut pe teren și a dus la întreruperea partidei: care e motivul

Articol de GSP - Publicat joi, 03 octombrie 2019 23:01

Dudelange și Qarabag se înfruntă în etapa secundă a grupelor Europa League.

În minutul 33, imediat după golul de 2-0 marcat de azeri, o dronă care de care era prins steagul Armeniei a survolat suprafața de joc, provocând o reacție dură din partea oaspeților.

Arbitrul scoțian John Beaton a întrerupt partida și au urmat scene neverosimile. Jucătorii oaspeți au încercat să doboare drona folosind mingile de joc.

Partida a fost reluată după mai bine de 20 de minute de pauză, după intervenția autorităților din Luxemburg.

Motivul apariției dronei

Un conflict armat între Armenia și Azerbaidjan pentru zona Nagorno-Karabah este motivul apariției dronei. Cele două țări se află într-o luptă nedeclarată din 1994, după stingerea oficială a războiului.

Același conflict politic este motivul pentru care armeanul Henrikh Mkhitaryan nu a putut să joace în finala Europa League din 2019, pierdută de Arsenal în fața lui Chelsea, 1-4. Meciul s-a jucat în Azerbaidjan, la Baku.

VEZI ȘI:

VIDEO+FOTO Ce bombă! Gol fantastic marcat în victoria obținută de Dragoș Grigore, Claudiu Keșeru și Cosmin Moți în Ungaria

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!