INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SFERTURI

FOTO Nu trage, dom' Scamacca! » Liverpool, spulberată pe Anfield în „sferturile” Europa League. Toate rezultatele serii

Articol de - Publicat joi, 11 aprilie 2024 21:00 / Actualizat vineri, 12 aprilie 2024 00:10

Azi a avut loc manșa tur a „sferturilor” Europa League. Marea surpriză a serii a venit pe Anfield. Liverpool a fost executată acasă de Atalanta 0-3, italianul Scamacca reușind o „dublă”.

• Meciurile retur vor avea loc joia viitoare, pe 18 aprilie.

În duelul serii, Atalanta a spulberat-o pe Liverpool chiar pe Anfield Road, 3-0, și are prima șansă la calificarea în semifinale. Meciul serii din Europa League a fost unul spectaculos, cu un ritm alert și cu ocazii important la ambele porți, ratate de Pasalic, Nunez sau Elliot.

Răzvan Lucescu a pierdut primul turnir cu Brugge » 3 victorii ale gazdelor în „sferturile” Conference League
SFERTURI

Liverpool a fost executată acasă de Atalanta 0-3, italianul Scamacca reușind o „dublă”.

Pe finalul primei reprize, în minutul 38, Atalanta a dat lovitura. Atacantul Gianluca Scamacca (25 de ani) a reușit să-l învingă pe Kelleher cu un șut din prima, de la 12 metri.

+3 FOTO

După pauză, italienii au reușit să reziste atacurilor lui Liverpool, deși Klopp i-a băgat la pauză pe Salah, Diaz, Szoboszlai și Robertson. Mai mult, tot oaspeții au dat lovitura. Prin același Scamacca, care a punctat în minutul 60, cu un șut de la marginea careului mic.

Pe final, după ce golul lui Salah a fost anulat pentru ofsaid (78), Atalanta a făcut 3-0. Pe contraatac, Pasalic a trimis mingea în poartă, din 7 metri, după ce Kelleher a respins șutul lui Ederson. S-a terminat 3-0, iar italienii visează la semifinale.

14 luniau trecut de la ultima înfrângere a lui Liverpool pe teren propriu: 2-5 cu Real Madrid, în Liga Campionilor

Roma o învinge pe AC Milan (1-0), Leverkusen a dat lovitura pe final

În celălalt meci tare al serii, AS Roma a produs surprins și a câștigat pe terenul rivalei din Serie A, AC Milan, 1-0. Singurul gol al meciului l-a marcat Gianluca Mancini în minutul 17.

Bayer Leverkusen, liderul din Bundesliga, a dat lovitura pe finalul meciului cu West Ham, După un meci echilibrat, nemții s-au impus cu 2-0. Au marcat Hofmann (83) și Boniface (90+1). Și Benfica a luat o opțiune de calificare, după 2-1 cu Marseille.

În celălalt meci tare al serii, AS Roma a produs surprins și a câștigat pe terenul rivalei din Serie A, AC Milan. Singurul gol al meciului l-a marcat Gianluca Mancini în minutul 17.

Bayer Leverkusen, liderul din Bundesliga, a dat lovitura pe finalul meciului cu West Ham, După un meci echilibrat, nemții s-au impus cu 2-0. Au marcat Hofmann (83) și Boniface (90+1).Și Benfica a luat o opțiune de calificare, după 2-1 cu Marseille.

FINAL. Liverpool - Atalanta 0-3

Liverpool: Kelleher - Tsimikas, Konate, Van Dijk, Goemz - Jones, Endo, Elliot - Mac Allister, Nunez, Gakpo
Antrenor: Jurgen Klopp

Atalanta: Musso - Zappacosta, Djimsiti, Hien, Ederson - Ruggeri, De Roon, Pasalic - Koopmeiners - Scamacca, De Katelaere
Antrenor: Gian Piero Gasperini

FINAL. AC Milan - AS Roma 0-1

AC Milan: Maignan - Calabria, Gabbia, Thiaw, Hernandez - Bennacer, Reijnders - Pulisic, Loftus-Cheek, Leao - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

AS Roma: Svilar - Celik, Smalling, Mancini, Spinazzola - Pellegrini, Cristante, Paredes - El Sharaarawy, Lukaku, Dybala
Antrenor: Danielle De Rossi

FINAL. Bayer Leverkusen - West Ham 2-0

Bayer: Kovar - Stanisic, Tah, Tapsoba, Grimaldo - Xhaka, Palacios - Frimpong, Wirzt, Adli - Schik
Antrenor: Xabi Alonso

West Ham: Fabianski - Coufal, Mavropanos, Zouma, Cresswell - Ward-Prowse, Soucek, Emerson - Kudus, Antoni, Paqueta
Antrenor: David Moyes

FINAL. Benfica - Marseille 2-1

Benfica: Trubin - Bah, Antonio Silva, Otamendi, Auranes - Neves, Florentino - Di Maria, Rafa Silva, Neres - Tengstedt
Antrenor: Roger Schmidt

Marseille: Lopez - Mbemba, Balerdi, Gigot, Merlin - Luis Herinque, Veretout, Kondogbia - Harit, Moumbagna, Aubameyang
Antrenor: Jean-Louis Gasset

Răspunde la 5 întrebări simple despre CFR Cluj - FCSB și câștigă tricouri originale și alte premii

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Citește mai multe știri de actualitate:

Dincolo de Premier League, e COLAPSUL » Datorii imense în Anglia, desființări și o mare întrebare: cât mai rezistă modelul?!
ANGLIA
L'Equipe n-a avut milă de vedetele PSG-ului, în frunte cu Mbappe: „Legat de picioare, nu s-a desprins de Kounde și Araujo!”
PSG - BARCELONA 2-3

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”