INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PERFORMANȚĂ

FCSB - HAJDUK SPLIT 2-1 // Specialista 90+ » FCSB are ADN de echipă mare!

Articol de - Publicat duminica, 19 august 2018 12:25

Golul calificării cu Hajduk, 2-1, e cel de-al 10-lea marcat de FCSB dincolo de minutul 90 în ultimele 68 de meciuri oficiale.

Noroc sau hazard la golul marcat de FCSB în prelungirile meciului cu Hajduk? Poate câte puţin din fiecare, dar poate fi şi ADN-ul de echipă mare, care s-a obişnuit în ultima vreme să marcheze după scurgerea celor 90 de minute. Fiindcă ceea ce s-a întâmplat joi seară nu doar că nu e caz singular, dar reprezintă un procent important în golurile pe care trupa lui Dică le-a înscris în ultimele 10 luni.

În toată această perioadă, Steaua a marcat nu mai puţin de 10 goluri după minutul 90! Ceea ce înseamnă un procent foarte mare din cele 68 de goluri reuşite de echipă în toate competiţiile. 10 din 68! De exemplu, spre deosebire de FCSB, în aceeaşi perioadă, CFR a înscris doar două goluri în minutele de prelungire.

PATRU au fost extrem de importante

1. Dinamo - FCSB 2-2
În penultima etapă a precedentului sezon regulat, Teixeira a egalat chiar la ultima fază, 90+3. Golul a produs pagube majore rivalei: fără cele 2 puncte a ratat accesul în play-off.
2. CFR - FCSB 1-1
În etapa a doua a play-off-ului, în Gruia, Gnohere a marcat în minutul 90+2 şi a păstrat-o pe FCSB aproape de CFR în clasament.
3. FCSB - CFR 1-1
În returul play-off-ului, pe Arena Naţională, Planici a înscris în primul minut adiţional şi i-a permis atunci trupei lui Dică să rămână pe primul loc.
4. FCSB - Hajduk 2-1
În minutul 90+3, Gnohere a marcat golul calificării în play-off, iar clubul rămâne în cursă pentru a activa venituri din Europa de cel puţin 10 milioane de euro.