INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  AJAX AMSTERDAM - POLI TIMIŞOARA 0-0

FOTO » Vezi imagini de la Amsterdam, din meciul Ajax - Poli Timişoara

Articol de GSP - Publicat joi, 17 septembrie 2009 00:00

Poli Timişoara a obţinut în această seară primul punct în Europa League, după ce a încheiat la egalitate meciul din deplasare cu Ajax Amsterdam. A fost 0-0 la finalul celor 90 de minute, un rezultat pentru care timişorenii au muncit foarte mult.

Olandezii au dominat în majoritatea timpului, în timp ce elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au încercat să dea lovitura pe contra-atac. Ajax a început mai bine, dar a ratat cîteva ocazii mari, prin Suarez şi Demy de Zeeuw. Uşor-uşor, jucătorii timişoreni au echilibrat partida. Finalul de repriză le-a aparţinut tot batavilor, care au trecut de cîteva ori pe lîngă gol.

În partea a doua, Timişoara a început decis şi Curtean şi Gigel Bucur au ratat de puţin deschiderea scorului. Timişorenii s-au retras însă devreme şi Ajax a revenit în jumătatea românilor. Nimic nu s-a schimbat însă pe tabelă, în ciuda oportunităţilor numeroase de care au beneficiat cele două echipe.