INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  GAZ METAN - AUSTRIA VIENA

VIDEO Gaz Metan învinge Austria Viena cu 1-0, dar ratează calificarea în grupe

Medieşenii au fost în meciul tur cu un pas în urma adversarilor de la Austria Viena +15   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 24 august 2011 00:00 / Actualizat vineri, 26 august 2011 09:44

Echipe de start:
Gaz Metan: Pleşca - Trtovac, Fl.Lazăr, Z. Markovici, Vukadinovici - Cr.Todea, Breeveld, Hoban, Bawab, C.Petre - Fl. Bratu
Rezerve: Vîtcă, Zaharia, Bozeşan, Ciucă, D. Roman, Liţu, R. Miclea
Antrenor: Cristian Pustai

Gaz Metan a ratat calificarea în grupele Europa League, în ciuda victoriei cu 1-0 în faţa Austriei Viena, oaspeţii cîştigînd în tur cu 3-1.

VEZI AICI rezumatul meciului Gaz Metan-Austria Viena 1-0 şi primele reacţii după meci

Gazul a început prudent partida, chiar dacă avea nevoie de două goluri. Nu s-au aruncat în ofensivă, preferînd să iasă treptat la joc. Austriecii n-au stat prea mult la discuţii, punînd în pericol poarta lui Pleşca încă din primele minute ale meciului. Cele două goluri din tur nu l-au mulţumit pe Barazite, care în minutul 6 era să dea o nouă lovitură Gazului. Lazăr l-a blocat însă excelent şi şi-a menţinut echipa în joc.

Hoban (8) şi Ciprian Petre (13) puteau deschide scorul, ambii ratînd două ocazii mari cu capul. Austriecii au cedat iniţiativa, iar în minutul 40 a picat şi golul. Vukadinovici l-a găsit pe Hoban la marginea careului mic, iar mijlocaşul medieşenilor n-a iertat, reluînd cu capul în plasă.

Jocul a curs încet, încet în favoarea medieşenilor, dar Grunwald a scos pe rînd şuturile lui Hoban (62) şi Bawab (68). Acelaşi Bawab putea deveni din nou eroul Gazului, dar şutul său de la marginea careului a trecut puţin peste poartă în minutul 82. Asaltul de final al medieşenilor n-a adus un nou gol.

Parcursul senzaţional al medieşenilor se opreşte în play-off, după ce ardelenii au trecut în preliminarii de KuPS şi de Mainz.

Austria Viena: P. Grunwald - Klein, Margreitter, Ortlechner, Suttner, Hlinka, A. Grunwald - Barazite, Jun, Junuzovici - Linz
Rezerve: Lindner, Rogulj, Stankovici, Gorgon, Leovac, Liendl, Dilaver
Antrenor: Karl Daxbacher