INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  GAZ METAN - KUPS 2-0 (SCOR GENERAL 2-1)

Gaz Metan s-a calificat în turul 3 al Europa League. Urmează Mainz!

Ciprian Petre a deschis scorul cu un gol fabulos +3   FOTO
Ciprian Petre a deschis scorul cu un gol fabulos

Articol de GSP - Publicat joi, 21 iulie 2011 00:00 / Actualizat joi, 21 iulie 2011 20:01

Echipa antrenată de Cristi Pustai s-a calificat în turul trei preliminar al Europa League după ce a învins-o pe KuPS Kuopio cu 2-0 pe teren propriu, întorcînd scorul din tur, 1-0 pentru finlandezi.

În minutul 36, Ciprian Petre a deschis scorul cu o lovitură plasată de la marginea careului, stîrnind bucuria în rîndul fanilor medieşeni. După 8 minute scurse din repriza secundă, Hoban a majorat scorul pentru gazde cu un şut din 6 metri de poarta lui Hilander şi a trimis-o pe Gaz Metan în următorul tur preliminar.

Echipa din România a dominat marea parte a jocului, Williams fiind cel mai periculos om al lui KuPS, cu un singur şut pe poarta lui Pleşca, în primul mitan.

În turul trei preliminar, medieşenii îi vor întîlni pe nemţii de la Mainz. Prima partidă va avea loc în Germania, pe 28 iulie, în timp ce returul din România se va disputa pe 4 august.

CITEŞTE DETALII DESPRE ADVERSARA LUI GAZ METAN MEDIAŞ, MAINZ

Echipa lui Gaz Metan: Pleşca -  Hoban, Lazăr, Akaki, Buzean - Todea, Muntean, Eric, C. Petre, Pîrvulescu - Bawab
Rezerve: Vîtcă, Nikandro, Roman, Markovici, Litu, Radu, Zaharia

KuPS: Hilander - Nissinen, Holopainen, Karkkainen, Joenmaki, Williams, Paananen, Balogh, Nykanen, Ilo, Venalainen
Rezerve: Taipale, Oravainen, Pontinen, Kaivonurmi, Hoivala, Udah

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”