INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RANGERS - ALAȘKERT 1-0

Ianis Hagi, băgat în ședință de Sterven Gerrard după victoria la limită cu Alașkert

Articol de - Publicat vineri, 20 august 2021 11:35 / Actualizat vineri, 20 august 2021 13:00

Ianis Hagi s-a numărat printre cei mai buni jucători ai scoțienilor, după pauză, însă managerul Steven Gerrard n-a fost deloc mulțumit cu jocul echipei la Glasgow.

Rangers și-a complicat singură viața în prima manșă a „dublei" cu Alașkert (1-0). Cu Ianis Hagi titular, albaștrii au făcut o primă repriză modestă, iar în minutul 43 au rămas și-n inferioritate, după eliminarea lui John Lundstram, pentru cumul de „galbene".

Golul lui Morelo, din minutul 67, le asigură scoțienilor o poziție bună în perspectiva returului din Armenia, însă managerul Steven Gerrard a fost departe de a fi mulțumit cu ce a văzut. Iar la final și-a băgat toată echipa în ședință, pentru a analiza catastrofa de joc din prima parte.

Și Ianis a avut o evoluție modestă până la pauză. „A intrat și a ieșit din joc în prima repriză”, au comentat jurnaliștii de la Daily Record. Dar a schimbat foaia după reluare, când, potrivit aceluiași Daily Record, „a arătat mult mai multă energie, dorință, creativitate și și-a jucat mai mult decât rolul său când Rangers a crescut ritmul”.

7e nota primită de Ianis Hagi în Daily Record. El a fost înlocuit în minutul 90, cu Kelly

Trebuie să ne trezim. Ne aflăm în plină competiție și suntem la un club unde nu-ți poți permite să fii unde suntem noi acum. Evoluția din prima repriză a fost mult sub ceea ce-mi doresc eu. A trebuit să intervin eu la pauză. Nu vreau să vorbesc despre fiecare, mă refer la tot grupul. Le-am spus și acum, la final, trebuie să ne trezim urgent!
- Steven Gerrard, manager Glasgow Rangers

Slavia Praga, emoții la retur

Slavia Praga, cu Nicolae Stanciu printre titulari, n-a reușit mai mult decât un 2-2 cu Legia, pe teren propriu, iar returul de la Varșovia se anunță infernal. „Tricolorul" și-a trecut în cont o ocazie, irosită, iar în minutul 82 a fost înlocuit.

„Diferit faţă de cluburile la care am jucat” » Dragoș Nedelcu le-a spus nemților ce l-a uimit la fotbalul din Germania