INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PLAY-OFF

Play-off-ul Europa League » 4 goluri în meciul lui Stanciu, victorie cu emoții pentru Hagi + Lucescu Jr. a tremurat în Conference

Meciurile din play-off-ul Europa League au continuat și în această seară. La fel și ultimele dueluri preliminare din Conference League. Evident, atenția s-a îndreptat către românii implicați în cele două competiții.

Articol de GSP - Publicat joi, 19 august 2021 23:50 / Actualizat joi, 19 august 2021 23:54

• Eliminarea din play-off-ul UEL înseamnă automat accesul în grupele Conference League.
  • Meciurile retur sunt programate săptămâna viitoare.

Slavia - Legia 2-2. Repriză de excepție în meciul lui Nicolae Stanciu!

• Nicolae Stanciu a fost titular la gazde în prima manșă din play-off-ul Europa League și a jucat până în minutul 82.

Emreli, lob, a deschis scorul la Praga în minutul 20. Bah a egalat rapid pentru oaspeți (20), iar spectacolul din prima parte nu s-a oprit aici.

Șutul superb al lui Juranovic de la 20 de metri a readus-o în avantaj pe Legia (37). Până la urmă, 2-2 la pauză (și la final), după o cursă superbă a lui Traore și o finalizare pe măsură a lui Masopust (45+3).

Stanciu, activ în atacul cehilor, și-a încercat norocul în câteva rânduri, însă Boruc s-a opus la șuturile românului.

Urmărește AICI toate meciurile din Europa League

Rangers - Alashkert 1-0. Victorie cu emoții pentru echipa lui Ianis Hagi

• Ianis Hagi a jucat din primul minut la formația lui Steven Gerrard în turul play-off-ului din Europa League și a fost schimbat în prelungiri.

Rangers a jucat în inferioritate numerică în repriza a doua, după ce Lundstram a văzut două cartonașe galbene în finalul primului act (33, 43).

Chiar și așa, campioana Scoției e cu un pas în grupele UEL. Tavernier l-a angajat excelent pe Alfredo Morelos în profunzime, iar columbianul l-a executat cu sânge rece pe Cancarevic: șut printre picioare (67).

Ianis Hagi putea să marcheze în minutul 35, însă nu a ajuns la centrarea periculoasă expediată de Lundstram. Românul a mai ieșit în evidență în minutul 22, când l-a servit superb pe Ryan Kent, care avea să lovească transversala.

PAOK - Rijeka 1-1. Răzvan Lucescu a tremurat în Conference League

Ivan Lepinjica a deschis scorul pentru croații de la Rijeka în minutul 33, cu un trasor din afara careului. PAOK a egalat în ultimul minut, grație unui autogol (90+4).

Grecii au avut probleme și în prima manșă din turul 3, cu Bohemians (1-2), însă au tranșat calificarea la retur (2-0). Spre deosebire de turul anterior, Răzvan Lucescu va disputa acum confruntarea decisivă în deplasare.

Urmărește AICI toate meciurile din Conference League!

Rangers - Alashkert 1-0

• A marcat: Morelos 67