INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SFERTURI DE FINALĂ / RETUR

Se ştiu semifinalele Cupei UEFA: Şahtior-Dinamo Kiev şi Werder-Hamburg!

Articol de GSP - Publicat joi, 16 aprilie 2009 00:00

Mircea Lucescu şi Răzvan Raţ (Şahtior) îi vor întîlni pe Cernat şi Ghioane (Dinamo Kiev) într-o semifinală a Cupei UEFA sută la sută ucraineană. Pentru celălalt loc în finală se vor duela între ele alte două compatrioate, Werder Bremen şi Hamburg.

După 2-0 la Doneţk în prima manşă a «dublei» cu Marseille, Şahtiorul lui Mircea Lucescu a început destul de timid partida retur. Motivaţi de palmaresul, care spunea că de fiecare dată cînd au atins sferturile de finală au avansat măcar pînă în penultimul act, marseillezii au asediat insistent poarta lui Pyatov cu ghiulelele trimise de la distanţă de bombardierii Niang şi Taiwo, lovituri ineficiente însă.

Golul avea să pice totuşi în minutul 30, însă, în mod cu totul surprinzător, în poarta lui Mandanda, brazilianul Fernandinho surprinzîndu-l pe goalkeeperul francez cu o execuţie înşelătoare la colţul scurt.

Înfuriată, dar nu şi descurajată, OM a redus din handicap exact înainte de pauză prin Ben Arfa (43), care a reluat în poartă în doi timpi o centrare venită de pe partea unui Răzvan Raţ visător din nou :X.

Cea de-a doua parte a debutat din nou fulminant pentru francezi, Bakhary Kone şi Cheyrou ratînd şanse uriaşe. "Minerii" au echilibrat treptat jocul şi au reuşit să stopeze cu succes acţiunile francezilor tot mai departe de poarta lui Pyatov, ba mai mult, dînd lovitura de 2-1 în prelungiri prin Luiz Adriano (93). Echipa lui Mircea Lucescu obţine o calificare în premieră în semifinalele Cupei UEFA, unde o va întîlni, de asemenea premieră pentru fotbalul ucrainean, pe Dinamo Kiev (învingătoare cu 3-0 la general în faţa lui PSG).

În cealaltă semifinală, Germania şi-a tras partea leului, avînd, la fel ca şi Ucraina, o semifinală dedicată. Werder Bremen a remizat la Udinese cu 3-3 şi a reuşit să meargă mai departe după succesul cu 3-1 din tur, în timp ce Hamburg a rezistat în Anglia cu Manchester City, pierzînd cu 2-1, însă avînd 3-4 la general.

Mircea Lucescu şi Răzvan Raţ (Şahtior) îi vor întîlni pe Cernat şi Ghioane ( Dinamo Kiev) într-o semifinală a Cupei UEFA sută la sută ucraineană. Pentru celălalt loc în finală se vor duela între ele alte două compatrioate, Werder Bremen şi Hamburg.