INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEVILLA - INTER 3-2

SEVILLA – INTER MILANO 3-2. VIDEO + FOTO Sevilla ajunge la trofeul #6 în Europa League! Andaluzii sunt impecabili în finale

Inter vrea să câștige din nou un trofeu european // FOTO: Guliver/GettyImages +13   FOTO
Inter vrea să câștige din nou un trofeu european // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat vineri, 21 august 2020 00:15 / Actualizat sambata, 22 august 2020 00:05

Sevilla a învins-o pe Inter, scor 3-2, și a câștigat al 6-lea trofeu în Europa League. E cea mai titrată formație din competiție!

Finala de pe RheinEnergieStadion din Koln a început într-un ritm senzațional. Romelu Lukaku a izbutit o incursiune de excepție și a scos un penalty în minutul 4. Tot el l-a transformat. Andaluzii au replicat rapid, prin olandezul Luuk de Jong. Golul de 1-1 a venit în minutul 12, cu o lovitură de cap, după ce a scăpat din marcajul lui Godin.

34 de goluria marcat Lukaku în primul seozn pentru Inter. A egalat recordul brazilianului Ronaldo

În minutul 33, De Jong a recidivat. S-a înălțat superb și a reluat cu capul, la colțul lung, imparabil pentru Handanovic. De data aceasta milanezii au fost cei care au reacționat prompt, tot cu o lovitură de cap. Marcator a fost Godin.

+9 FOTO

Partea secundă a fost mai liniștită. Inter a ratat o oportunitate mare, pe contraatac, prin Lukaku, apoi a fost pedepsită. Sevilla a marcat golul decisiv în minutul 74. Diego Carlos a reluat spectaculos, din „foarfecă”, iar execuția lui a fost deviată nefericit de Lukaku.

6 victoriiîn 6 finale de Europa League are Sevilla

Finalele de Europa League jucate de Sevilla:

• 2005/2006: Sevilla - Middlesbrough 4-0
  • 2006/2007: Sevilla - Espanyol 2-2 (3-1 la penalty-uri)
  • 2013/2014: Sevilla - Benfica 0-0 (4-2 la penalty-uri)
  • 2014/2015: Sevilla - Dnipro 3-2
  • 2015/2016: Sevilla - Liverpool 3-1
  • 2019/2020: Sevilla - Inter 3-2

Sevilla – Inter 3-2

Sevilla – Inter, echipe de start

Sevilla: Bounou - J. Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon - Jordan, Fernando, Banega - Ocampos, L. De Jong, Suso
Rezerve: Sanchez, Vaclick - S. Gomez, Munir, Gudelj, Escudero, O. Torres, Vasquez, Jose Alonso, Genaro, P. Perez, En-Nesyri
Antrenor: Julen Lopetegui

Inter: Handanovic - Godin, De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio, Barella, Brozovic, Gagliardini, Young - Lukaku, L. Martinez
Rezerve: Padelli - A. Sanchez, Moses, Sensi, Ranocchia, Valero, Eriksen, Esposito, Pirola, Birarghi, Skriniar, Candreva
Antrenor: Antonio Conte

Citește mai multe știri din fotbalul european:

Echipele românești, interzise în Europa League cel puțin până în 2023

Ovidiu Hațegan, delegat la finala Ligii Campionilor dintre PSG și Bayern Munchen! Va fi rezerva lui Orsato