INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  „SFERTURILE” EUROPA LEAGUE

„SFERTURILE” EUROPA LEAGUE // VIDEO+FOTO Favoritele fac un pas mare spre semifinalele Europa League! Joao Felix, puștiul teribil al fotbalului portughez, a fost omul serii

Joao Felix, Benfica - Frankfurt 4-2 +13   FOTO
Joao Felix, Benfica - Frankfurt 4-2

Articol de GSP - Publicat joi, 11 aprilie 2019 23:59

Manșa tur a sferturilor de finală din Europa League a oferit partide spectaculoase. Benfica și Frankfurt au impresionat cu un 4-2 de poveste.

• Retururile se vor disputa pe 18 aprilie;
  • Semifinalele sunt programate pe 2 mai și pe 9 mai: Arsenal/Napoli - Villarreal/Valencia și Benfica/Eintracht Frankfurt - Slavia Praga/Chelsea;
  • Marea finală se va juca pe 29 mai, pe Stadionul Olimpic din Baku.

Arsenal - Napoli 2-0

• Au marcat: Ramsey '15, Koulibaly '25 (autogol)

Arsenal a reușit una dintre cele mai bune reprize din acest sezon și a tranșat meciul cu vicecampioana Italiei în primele 24 de minute. Aaron Ramsey, galezul care va evolua la Juventus din vară, a deschis scorul în minutul 15. Lucas Torreira, alt fotbalist familiarizat cu Serie A, a făcut 2-0 în minutul 25, cu ajutorul unei devieri a lui Koulibaly.

aubameyang +14 FOTO

Click AICI pentru statistici

Vezi VIDEO cu golurile

Arsenal: Cech - Sokratis, Koscielny, Monreal - Maitland-Niles, Torreira, Ramsey, Kolasinac - Ozil - Lacazette, Aubameyang
Rezerve: Leno - Elneny, Guendouzi, Iwobi, Mkhitaryan, Mustafi, D. Suarez
Antrenor: Unai Emery

Napoli: Meret - Hysaj, Maksimovic, Koulibaly, Mario Rui - Callejon, Allan, Ruiz, Zielinski - Insigne, Mertens
Rezerve: Ospina - Chiricheș, Ghoulam, Malcuit, Milik, Ounas, Younes
Antrenor: Carlo Ancelotti

Arsenal are deja în CV patru trofee Europa League, în timp ce echipa lui Carlo Ancelotti aleargă după primul trofeu european după mai bine de 30 de ani.

Benfica - Frankfurt 4-2

• Au marcat: Joao Felix '20 (pen.), '43, '54, Diaz '50 / Jovic '40

Vezi VIDEO de la meci

Cel mai „nebun” meci al serii a fost, după cum anunțat toate calculele, cel de pe Da Luz. Joao Felix, mijlocașul portughez de 19 ani, a făcut spectacol cu un hattrick de senzație. Rămași în 10 jucători încă din minutul 20, nemții au punctat prin Luka Jovic, sârb împrumutat chiar de la Benfica, și prin portughezul Goncalo Paciencia.

Benfica: Vlachodimos - Corchia, Dias, Jardel, Grimaldo - Silva, Samaris, Fejsa, Cervi - Joao Felix, Fernandes
Rezerve: Svilar - Pizzi, Florentino, Jota, Riveiro, Seferovic, Zivkovic
Antrenor: Bruno Lage

Frankfurt: Trapp - Hasebe, Abraham, Hinteregger, NDicka - Da Costa, Rode, Fernandes, Kostic - Rebic, Jovic
Rezerve: Ronnow - De Guzman, Falette, Gacinovic, Paciencia, Torro, Willems
Antrenor: Adi

Slavia Praga - Chelsea 0-1

A marcat: M. Alonso '86

Maurizio Sarri și-a menajat starurile în duelul de la Praga. Hazard, Higuain, Kante și David Luiz au privit de pe bancă o partidă maii degrabă modestă. Unicul gol a fost marcat de Marcos Alonso, în minutul 86, din pasa brazilianului Willian. La gazde, Alexandru Băluță nu a prins lotul.

Slavia: Kolar - Coufal, Ngadeu, Deli, Boril - Traore, Kral - Masopust, Sevcik, Stoch - Olayinka
Rezerve: Kovar - Frydrych, Husbauer, Kudela, Skoda, Van Buren, Zmrhal
Antrenor: Jindrich Trpisovsky

Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Christensen, Rudiger, M. Alonso - Barkley, Jorginho, Kovacic - Pedro, Giroud, Willian
Rezerve: Caballero - Hazard, Higuain, Kante, Loftus-Cheek, D. Luiz, Zappacosta
Antrenor: Maurizio Sarri

2.650.000 €a plătit Slavia Praga pentru a-l transfera pe Alex Băluță de la Craiova

Villarreal - Valencia 1-3

• Au marcat:  Cazorla 36 (pen.) / Guedes '6, 90+4, Wass 90+1

Înfruntarea 100 % spaniolă nu a dezamăgit. Portughezul Goncalo Guedes fost omul meciului, cu două reușite. Un alt moment remarcabil a avut loc în minutul 36, când Santi Cazorla a transformat cu sânge rece un penalty, la doar cinci zile de la lacrimile vărsate la finalul meciului cu Betis Sevilla.

Villarreal: Fernandez - Fornals, Mario Gaspar, Alvaro, Ruiz, Quintilla - Caseres, Iborra, Cazorla - Chukwueze, Moreno
Rezerve: Asenjo - Bacca, Ekambi, Mori, Morlanes, Alfonso, Raba
Antrenor: Calleja Revilla

Valencia: Neto - Roncaglia, Garay, Gabriel, Gaya - Torres, Parejo, Wass, Guedes - Rodrigo, Gameiro
Rezerve: Rivero - Cheryshev, Coquelin, Diakhaby, Lee Kangin, Mina, Piccini
Antrenor: Marcelino

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”