INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  EUROPA LEAGUE

VIDEO Basca tiki-taka » United şi City, eliminate din Europa League. Schalke merge mai departe

Golgeterul Llorente, stăpînul atacului basc, salută
Golgeterul Llorente, stăpînul atacului basc, salută "San Mames" // Foto: Reuters

Articol de - Publicat vineri, 16 martie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 16 martie 2012 01:31

Exuberanţa bascilor a fost răsplătită. Cu un asemenea fotbal, Bilbao poate juca finala de la Bucureşti pe 9 mai! Pentru "diavoli", drumul s-a închis.

Ce frumoasă ar fi o finală pe Naţional Arena cu Athletic Bilbao! Un joc stil Barca - creativ, pasionant, exuberant - şi fani pătimaşi care ar lua cu asalt Bucureştiul pe 9 mai. Ar fi spectacol garantat, şi pe gazon, şi în tribune, şi în oraş!

Click aici pentru o SUPERGALERIE FOTO de la meciurile din optimile Europa League!

Aseară, nici suporterii lui Man. United nu s-au supărat, probabil, că au pierdut în faţa unei asemenea echipe pe "San Mames", catedrala fotbalului basc. Voleul de poveste al lui Llorente (1-0), finalizarea cu sînge rece a lui De Marcos (2-0), plus minunata acţiune personală marca Iraola (3 adversari ridiculizaţi, dar şut pe lîngă) au teleportat Bilbao pe tărîmul viselor: primul trofeu european pentru Athletic în 114 ani de istorie? De ce nu?

Hart a ratat calificarea
Cine ar fi crezut că lusitanii îi vor elimina pe "cetăţenii" bogaţi din Manchester? S-a întîmplat. Vînătoarea lui City, începută de-abia în repriza secundă, la 0-2 (0-3 la general), nu s-a încheiat cu o calificare spectaculoasă. Pentru că, la ultima fază, în prelungiri, lovitura de cap a portarului Hart a fost deviată incredibil de Rui Patricio VIDEO. Golurile lui Fernandez (după această fază, Balotelli s-a certat violent cu managerul Mancini) şi Van Wolfswinkel au fost decisive înainte de pauză. Avalanşa gazdelor le-a adus victoria, 3-2 (Aguero, două goluri, şi Balotelli), dar nu continuă competiţia.

Hat-trick Huntelaar
Aşa ar fi trebuit să joace Steaua în faţa lui Twente. Numai că Schalke e o clasă peste ai noştri! Aseară, nemţii antrenaţi de un olandez (Stevens) şi cu un alt batav în superformă (Huntelaar) i-au bătut rău pe adversarii din Ţara Lalelelor. Oaspeţii au condus cu 1-0 (2-0 la general), însă alb-albaştrii au avut o repriză secundă fantastică. Huntelaar a reuşit hat-trick-ul, iar calificarea era decisă. Marica a intrat la gazde în ultimele 5 minute.

Belo face jocurile
Astăzi, de la ora 14:00 (live pe sport.ro şi www.gsp.ro), se vor trage la sorţi "sferturile" (29 martie/5 aprilie) şi semifinalele Europa League (19/26 aprilie). Iar cel care va face jocurile la Nyon va fi Miodrag Belodedici, ajutat de Gianni Infantino, secretarul general UEFA. Prima este cea de la Liga Campionilor, la 12:45.

Echipe calificate: Bilbao, Valencia, Atletico, Alkmaar, Hannover, Metalist, Sporting, Schalke

Rezultate "Optimi", retur

BILBAO - Man. United 2-1 (în tur 3-2)
Llorente 24VIDEO, De Marcos 65 VIDEO / Rooney 80 VIDEO

PSV Eindhoven - VALENCIA 1-1 (2-4)
Toivonen 64 VIDEO / A. Rami 47 VIDEO

Udinese - ALKMAAR 2-1 (0-2)
Di Natale 3-pen. VIDEO, 15 VIDEO / Falkenburg 31VIDEO

HANNOVER - Standard 4-0 (2-2)
Abdellaoue 4 VIDEO, Kanu 21-aut.VIDEO, Ya Konan 73 VIDEO, S. Pinto 90+2 VIDEO

Olympiakos - METALIST 1-2 (1-0)
Marcano 14 VIDEO / Villagra 81 VIDEO, Xavier 86 VIDEO
Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan.

Man. City - SPORTING 3-2 (0-1)
Aguero 60 VIDEO, 82 VIDEO, Balotelli 75 pen. VIDEO / M. Fernandez 33 VIDEO, Van Wolfswinkel 40 VIDEO

SCHALKE - Twente 4-1 (0-1)
Huntelaar 29 VIDEO, 57-pen VIDEO., 81 VIDEO, Jones 71 VIDEO / Janssen 14 VIDEO

Beşiktaş - ATLETICO 0-3 (1-3)
Adrian 24 VIDEO, Falcao 83 VIDEO,, Salvio 90+3 VIDEO

Citește și:
Controversă imensă la Cupa Mondială! » Federațiile atacă FIFA și amenință cu proteste masive: „Ilogic și nerezonabil!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Controversă imensă la Cupa Mondială! » Federațiile atacă FIFA și amenință cu proteste masive: „Ilogic și nerezonabil!”
Noul model Dacia se transformă total » Lansează încă un SUV care se va bate cu Renault și Peugeot: primele imagini
Noutati auto
Noul model Dacia se transformă total » Lansează încă un SUV care se va bate cu Renault și Peugeot: primele imagini
Erik Lincar, conferință halucinantă: „Sunt supărat că l-ați chemat pe Burcă la declarații! Sepsi e de la Budapesta”
Liga 2
Erik Lincar, conferință halucinantă: „Sunt supărat că l-ați chemat pe Burcă la declarații! Sepsi e de la Budapesta”
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
Noutati auto
Noul „Rolls-Royce chinezesc”, record de vânzări în doar 20 de ore de la lansare » Prețul este de 10 ori mai mic
Schimbare pregătită la examenul auto pentru categoria B
Profit.ro
Schimbare pregătită la examenul auto pentru categoria B
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”

Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”


Comentarii (25)
neaga1900
neaga1900  •  16 Martie 2012, 20:55
Postat de ewwe pe 16 Martie 2012, 13:37

intr-adevar echipele de club din SPANIA domina Europa la ora actuala ,insa este o dominare ciclica, personal cred ca in curand va veni randul Angliei pt. ca s-a investit enorm si in 2-3 ani va domina fotbalul european

Cat timp Real si Barca imnvestesc mult ii obliga si pe ceilalti sa faca acelasi lucru-multi ani de acum in colo Spania va domina si nu doar in fotbal....Spania e pe val de cativa ani in multe discipline . au resurse mari , mentalitate buna ambitii....

ewwe
ewwe  •  16 Martie 2012, 13:37
Postat de spectatorul pe 16 Martie 2012, 10:46

Da, acum sunt superioare echipele spaniole, insa aceasta superioritate este ciclica intre campionatele din Spania, Anglia si Italia. Nu uita ca, prin 2003-2004, la un moment dat au fost 3 echipe italiene in semifinalele CL, 2 din ele jucand si finala, iar acum italienii au ajuns pe 4 in clasamentul coeficientilor. Apoi, intre 2005 si 2008 au dominat categoric echipele engleze, care anul asta parca s-au chinuit sa iasa cat mai repede. Acum se pare ca este randul echipelor spaniole, sa vedem cat ii tine.

intr-adevar echipele de club din SPANIA domina Europa la ora actuala ,insa este o dominare ciclica, personal cred ca in curand va veni randul Angliei pt. ca s-a investit enorm si in 2-3 ani va domina fotbalul european

flafy
flafy  •  16 Martie 2012, 12:57

Spania este net superioara Angliei atat la Nationala cat si la echipele de club! finala va fi 100% spaniola...sper sa fie si Valencia una din echipele din finala....dar nu cred deoarece Athletic si Atletico joaca mai bine si au jucatori mai valorosi..

Vezi toate comentariile (25)
Comentează
Selecționerul Gică Hagi: „Am un mesaj pentru cei mai bogați oameni din România!”
Selecționerul Gică Hagi: „Am un mesaj pentru cei mai bogați oameni din România!”