INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIGA CAMPIONILOR

4 goluri într-o repriză nebună, în Partizan - Anderlecht 2-2

Articol de GSP - Publicat joi, 19 august 2010 00:00

Partizan Belgrad – Anderlecht 2-2 (0-0) -- Meciul tur -  play-offurile Ligii Campionilor

- marcatori: Cleo / Gillet (’54), Lecjacks (’64 – autogol), Juhasz (’66)
- stadion: Partizana, Belgrad
- arbitru: Claus Bo Larsen (DAN)

Prima echipă din estul Europei care a jucat o finală a C1, Partizan şi  de două ori căştigătoarea Cupei Cupelor, Anderlecht, s-au întîlnit în play-offurile Ligii Campionilor. Ca să ajungă în această fază, sîrbii de la Partizan au trebuit să treacă de 2 tururi preliminare (3-1 / 1-0 cu Pyunik şi 3-0 / 2-1 cu HJK), în timp ce Anderlecht a avut un singur hop de sărit (3-1 / 3-0 cu The New Saints).

Partizan Belgrad Anderlecht 2-2 (0-0) -- Meciul tur -  play-offurile Ligii Campionilor

În minutul 26, arbitru a dat o mînă de ajutor defensivei belgiene, cînd a deviat involuntar şutul lui Cleo. Chiar dacă incursiunile lui Suarez i-au lăsat fără replică pe fundaşii gazdelor, Anderlecht nu a reuşit să deschidă scorul sau să pună un pericol real asupra porţii lui Ilic.

La pauză, tabela arăta acelaşi scor din startul întîlnirii, un sec 0-0, fără ca una dintre formaţii să se mîndrească cu vreun şut direct pe spaţiul porţii.

Tocmai în momentul în care antrenorul Stanojevic a făcut prima schimbare pentru Partizan, în minutul 53, centrarea venită perfect de pe partea stîngă şi lovitura de cap a lui Gillet au adus-o pe Anderlecht în avantaj.

Dorind să demonstreze că jocul din prima repriză a fost doar o întîmplare nefericită, cele două adversare au renunţat la faza defensivă şi s-au aruncat în atac. Astfel, brazilianul lui Partizan, Cleo, a adus egalarea cu un lob peste portarul Proto şi nebunia s-a declanşat în tribunele din Belgrad.

Partizan a preluat conducerea dintr-o fază care nu anunţa nimic. În minutul 64, este executată în viteză o aruncare de la margine, balonul este centrat în careu, acolo de unde Lecjacks îl trimite puternic, în propria poartă.

În faza imediat următoare, în urma unei lovituri libere, nou-intratul Kanu îi pasează lui Juhasz, care îndeplineşte o sarcină uşoară, modificînd pentru a doua oară scorul de pe tabelă, în favoarea oaspeţilor.

Fără să acorde vreun avertisment pînă în minutul 76, Larsen a arătat două cartonaşe galbene în mai puţin de 60 de secunde, lui Gillet şi Kouyate, ambii de la Anderlecht. Cele patru minute de prelungire nu au fost suficiente ca să se mai marcheze pentru victorie şi soarta calificării se va decide săptămîna viitoare, în returul din Belgia.

Partizan (ant-A. Stanojević): 33 R. Ilic - 20 M. Krstajic, 13 M. Jovanovic, 18 A. Lazevski, 3 I. Stevanovic, 22 S. Ilic, 10 Almami Moreira, 8 R. Petrović, 7 N. Tomić (Davidov), 77 I. Iliev (Bogunovici), 9 Cleo

Anderlecht (ant-A. Jacobs): 1 S. Proto - 8 J. Polák (Badibanga), 23 R. Juhász, 3 O. Deschacht, 2 O. Mazuch, 7 J. Lecjaks, 11 M. Boussoufa (Marecek), 30 G. Gillet, 16 C. Kouyaté, 9 M. Suárez, 14 R. Lukaku (Kanu)

Returul va avea loc în Belgia, pe 24 august.