INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LIVERPOOL - REAL MADRID 2-5

EXCLUSIV Verdict dur! Ion Crăciunescu desființează decizia crucială a lui Istvan Kovacs din Liverpool - Real Madrid: „E penalty clar!”

Kovacs, în dialog cu Nunez  / Sursă foto: Imago Images
Kovacs, în dialog cu Nunez / Sursă foto: Imago Images

Articol de , - Publicat miercuri, 22 februarie 2023 00:00 / Actualizat miercuri, 22 februarie 2023 16:37

Istvan Kovacs a „închis ochii” la împingerea în careu a lui Carvajal asupra lui Darwin Nunez din minutul 52 din confruntarea Liverpool - Real Madrid (2-5), la scorul de 3-2 în favoarea „Los Blancos”.  VAR-ul n-a intervenit, iar oaspeții și-au majorat avantajul trei minute mai târziu.

Într-un moment în care „cormoranii” forțau egalarea, la 2-3 pe Anfield, arbitrul din Carei a lăsat jocul să continue la faza la care Nunez s-a prăbușit după contactul cu Carvajal. Fundașul dreapta pune o mână pe atacantul aflat în săritură și îl împinge. Jocul a continuat, și, chiar dacă mingea ieșise la un moment dat, Kovacs nu a fost chemat la margine de italienii din camera VAR pentru a verifica faza.

Cele mai tari meme-uri după „măcelul” Liverpool - Real Madrid 2-5 » Irlandezii de la Ryanair au fost din nou la înălțime
LIVERPOOL - REAL MADRID 2-5
Faza contactului dintre Nunez și Carvajal

Verdictul lui Ion Crăciunescu, pentru GSP.ro: „E penalty, îmi pare rău pentru Kovacs!”

E împingere cu o mână. Împingerea aceea e fault oriunde. E penalty, îmi pare rău pentru Kovacs! Dacă nici asta nu e împingere, atunci ar trebui scoasă din legile jocului”, a spus Ion Crăciunescu, contactat de Gazeta Sporturilor.

De parcă incertitudinea născută în jurul deciziei nu era de ajuns, Real Madrid a marcat golul de 4-2 la scurt timp distanță, în minutul 55, prin Benzema, al cărui șut a fost deviat de Gomez și s-a scurs apoi în plasa porții lui Allison, prins pe contre-pied. Francezul a mai înscris o dată în minutul 67, semnând definitiv sentința „The Reds”.

Opinii diferite în presa din Spania și cea din Anglia

La Radio Marca, specialistul în arbitraj Pavel Fernandez a dat verdictul: „Carvajal pune mâna pe atacantul urguayan, dar nu-l împinge. Arbitrul român are dreptate”.

„N-a fost nici măcar o verificare VAR la faza în care Dani Carvajal îl împinge clar pe Nunez. Liverpool avea argument să ceară penalty. Nici măcar verificare VAR”, notează britanicii de la Daily Mail.

FOTO Cele mai tari memeuri după Liverpool - Real Madrid 2-5

La 2-0: „Cheamă o ambulanță”. La 2-5: „Dar nu pentru mine”
Real Madrid e „complet alt animal”
Fanii lui Liverpool așteptând revanșa contra lui Real Madrid
Fețele fanilor lui Liverpool de-a lungul desfășurării meciului
Liverpool e încă în Euro...vision
+9 FOTO

Vezi și:

Liverpool - Real Madrid 2-5 » Trupa lui Jurgen Klopp, dezmembrată sub ochii lui Istvan Kovacs. Cum s-a descurcat arbitrul român
Ce gafe uluitoare în Liverpool - Real Madrid! Thibaut Courtois i-a făcut cadou golul lui Salah, sub privirile lui Kovacs » Alisson l-a „copiat” 20 de minute mai târziu