INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARSENAL - BAYERN 2-2

Articol de - Publicat miercuri, 10 aprilie 2024 10:31 / Actualizat miercuri, 10 aprilie 2024 11:18

Thomas Tuchel, antrenorul lui Bayern, a izbucnit la finalul meciului cu Arsenal, 2-2, din din sferturile UEFA Champions League. Și reclamă un penalty clar, după o fază scandaloasă.

Arbitrul suedez Glenn Nyberg e inamicul tuturor după meciul de pe Emirates. Arsenal a cerut penalty la ultima fază, după un duel între Saka și Neuer, dar și bavarezii au solicitat lovitură de pedeapsă, după o fază incredibilă.

Haaland, ținta glumelor » Cele mai tari meme-uri, după primele meciuri din sferturile Champions League
SFERTURI

Fundașul de la Arsenal a luat mingea în mână

În partea a doua, la 2-1 pentru Bayern, germanii au cerut penalty după o fază cum rar se vede în fotbalul mare. Portarul David Raya a repus mingea în joc, pasând scurt, pe jos, la colegul său, Gabriel, care se afla în careul mic. Fundașul lui Arsenal a luat mingea în mână, a pus-o în colțul careului mic și a repus-o în joc, cu o pasă către portar. (imaginile în galeria foto)

+10 FOTO

Când au văzut faza, jucătorii și staff-ul lui Bayern au protestat, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. La finalul meciului, revoltat, Thomas Tuchel a dezvăluit ce explicații a primit din partea centralului.

„Azi, arbitrul nu a avut curajul să ne dea penalty-ul pe care-l meritam. E puțin nebunesc. E o situația ciudată. A admis pe teren că a văzut faza dar, fiind vorba de un sfert de finală, nu e suficient pentru el să dea penalty, fiind vorba de o greșeală copilărească.

Deci a admis că știe despre greșeală. Asta e frustrant”, a spus neamțul, imediat după meci, potrivit The Sun.

Și a continuat la conferința de presă: „Am simțit că multe decizii mici au fost împotriva noastră. Și a mai fost și o greșeală uriașă. Trebuia să primim penalty. Ne deranjează foarte tare explicația primită pe gazon. A spus că e o greșeală copilărească și că nu poate da penalty pentru asta.

Un arbitru consultat de GSP: „Penalty clar!”

Gazeta Sporturilor a consultat un arbitru și acesta nu a avut niciun dubiu, după ce a văzut faza: „Se impunea dictarea unui penalty. E clar!”.

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Citește mai multe știri din UEFA Champions League:

SFERTURI
„Ar fi fost 5-1!” » Pep Guardiola a lăudat-o pe Real Madrid și a făcut o afirmație surprinzătoare
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-3

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”