INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATALANTA - VILLARREAL 2-3

VIDEO + FOTO 5 goluri în Atalanta - Villarreal, ultimul meci din grupe » Cum arată urnele pentru optimile Champions League

Villarreal a învins-o pe Atalanta, scor 3-2, în grupele Champions League, și merge mai departe în optimile de finală.

Articol de GSP - Publicat joi, 09 decembrie 2021 22:00 / Actualizat joi, 09 decembrie 2021 22:24

Villarreal a învins-o pe Atalanta, scor 3-2, în grupele Champions League și merge mai departe în optimile de finală.

Villarreal a defilat în prima repriză, iar în minutul 50 conducea deja cu 3-0! Goluri Danjuma, singur cu Musso, Capoue, „torpilă” la scurt, și iar Danjouma, finalizare superbă din întoarcere.

+6 FOTO

Gazdele s-au trezit prea târziu. Malinovsky a redus din diferență abia în minutul 71, șut deviat din afara careului, Zapata a marcat și el în minutul 80. Italienii au controlat autoritar finalul de meci, când mai aveau nevoie de două reușite pentru a merge în primăvara Ligii Campionilor, însă au ratat ocazie după ocazie.

Zapata n-a reușit să-l învingă pe Rulli cu capul din apropiere (85), iar Muriel, două minute mai târziu, a trimis în bară din afara careului, mingea a sărit la Toloi, care n-a reușit s-o împingă în poarta goală! În ciuda eforturile, Atalanta n-a reușit să mai înscrie.

Așadar, victorie Villarreal și calificare în optimile de finală Champions League pentru spanioli. Atalanta termină grupa F (câștigată de Manchester United) pe 3 și urmează să dea piept în „16”-imile Europa League cu un loc 2 din UEL.

• Grupa H: Chelsea

În „optimi”, echipele care au câștigat grupele vor înfruntă formațiile de pe locul 2. Tragerea la sorți e luni, 13 decembrie.

FINAL. Atalanta - Villarreal 2-3

Atalanta - Villarreal: echipele de start

Atalanta: Musso - Toloi, Demiral, Palomino - Hateboer, De Roon, Freuler, Maehle - Pessina, Ilicic, Zapata
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol, Pau Torres, Estupinan - Moi Gomez, Parejo, Capoue, A. Moreno - G. Moreno, Danjuma
Antrenor: Unai Emery