INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATLETICO MADRID - MANCHESTER CITY 0-0 (0-1 LA GENERAL)

Concluziile lui Guardiola după Atletico Madrid – Manchester City: „Dacă se întâmpla asta, nu mai vorbeam despre calificarea noastră”

Pep Guardiola // FOTO: Guliver/GettyImages +23   FOTO
Pep Guardiola // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat joi, 14 aprilie 2022 08:21 / Actualizat joi, 14 aprilie 2022 09:52

După 1-0 în tur, Manchester City și Atletico Madrid au remizat în Spania, 0-0, iar englezii s-au calificat în semifinalele Champions League.

• Semifinalele Champions League sunt, așadar, Manchester City - Real Madrid și Liverpool - VIllarreal.
  • Manșa tur se va disputa pe 26/27 aprilie, returul fiind programat pe 3/4 mai.

La finalul partidei de pe Wanda Metropolitano, Pep Guardiola, antrenorul „cetățenilor”, a vorbit despre cât de greu le-a fost elevilor săi să desfacă apărarea adversă și despre duelul cu Real Madrid din semifinalele Ligii.

Atletico Madrid - Manchester City 0-1 la general. Iată semifinalele din Champions League!
ATLETICO - CITY 0-1 la general

Concluziile lui Pep Guardiola după Atletico Madrid – Manchester City

„Ei au jucat foarte bine în repriza a doua și ne-au solicitat foarte mult. Ne-au pus multe probleme. Atletico a jucat strălucitor. Am simțit presiunea.

Cine a criticat-o pe Atletico? Nu eu. Eu am spus că e greu să ataci împotriva unei echipe care se apără bine. Am spus că mă așteptam la un meci diferit față de cel din tur. Echipa aceasta, pe acest stadion și cu acești fani, este aproape imposibil de oprit.  E campioana Spaniei.

Dacă ei ar fi marcat un gol, nu am fi vorbit despre calificarea lui City”, a spus Guardiola, citat de Mundo Deportivo.

Real Madrid e regina acestei competiții. Dacă vom juca la fel ca în a doua repriză a meciului cu Atletico, nu vom avea nicio șansă! Vom încerca să jucam cum am făcut-o la Manchester și în anumite momente ale primei reprize a meciului de aici