INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATLETICO - MANCHESTER CITY

Simeone nu i-a rămas dator lui Guardiola » Gest ironic în Atletico Madrid - Manchester City

Diego Simeone, în finalul meciului cu Manchester City // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 14 aprilie 2022 00:09 / Actualizat joi, 14 aprilie 2022 00:41

În minutul 10 al prelungirilor dictate în finalul meciului dintre Atletico Madrid și Manchester City, scor 0-0, Diego Simeone (51 de ani), antrenorul gazdelor, a fost surprins în timp ce-și aplauda ironic adversarii.

Încăierarea generală din finalul timpului regulamentar al meciului de pe Wanda Metropolitano a îndemnat brigada de arbitri să arate 9 minute de prelungire. Meciul s-a întins, însă, chiar mai mult.

Boicot la Atletico Madrid - Manchester City » Tot stadionul a început să huiduie gestul englezilor: „Nu-i înțeleg”
Atletico - City 0-1 la general

Diego Simeone ironizează gestul lui Fernandinho din Atletico Madrid - Manchester City

În minutul 90+10, în timp ce Atletico păstra o doză de speranță că va înscrie golul care să ducă meciul în prelungiri, Fernandinho, introdus pe teren în minutul 79, s-a întins pe gazon, acuzând probleme medicale.

Gazdele, care au considerat că e vorba de o tragere de timp, nu și-au putut păstra calmul. Dacă jucătorii s-au repezit să-l ridice pe mijlocașul brazilian, Diego Simeone a fost filmat la marginea terenului în timp ce aplauda ironic.

Simeone chiar a depășit spațiul rezervat antrenorilor, motiv pentru care a primit cartonașul galben. El a justificat că voia să-și calmeze jucătorii, dar nu l-a înduplecat pe „centralul” Daniel Siebert.

Pep Guardiola îl „înțepase” pe Simeone după meciul tur: „S-au apărat cu 5 fundași și 5 mijlocași”

Dacă Simeone a atacat tactica adversarilor din finalul meciului din această seară, Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City, se plânsese de strategia adoptată de echipa din Madrid în partida tur, când madrilenii nu au avut nicio intenție de ataca.

E greu să ataci când se apără adversarul cu 5 fundași și 5 mijlocași. Și în preistorie, și azi și peste 1.000 de ani va fi greu. Cei de la Atletico sunt foarte buni în ceea ce fac. Au mulți ani împreună. Nu ne așteptam să terminăm cu 3-0 sau 4-0. Știam cu cine ne duelăm. Primesc puține goluri”, spunea Guardiola.

Lovitură de maestru încercată de Simeone » Vrea să își completeze atacul cu un superstar din Serie A