INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - LIVERPOOL 3-0

BARCELONA - LIVERPOOL 3-0 // VIDEO Inegalabilul Leo Messi! Argentinianul a reușit golul 600 pentru Barcelona + are cifre ULUITOARE împotriva echipelor din Anglia

Leo Messi a fost irezistibil și cu Liverpool // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 02 mai 2019 00:05

Leo Messi, 31 de ani, a făcut o nouă partidă memorabilă, reușind să înscrie de două ori în victoria de excepție cu Liverpool, 3-0, din turul celei de-a doua semifinale din Champions League.

Anihilat eficient de fundașii lui Liverpool timp de 70 de minute, Messi s-a dezlănțuit în final: a fost oportunist în minutul 75, când a înscris după un ricoșeu fericit, însă adevăratul moment de geniu a venit în minutul 82. Messi a executat uluitor o lovitură liberă de la 25 de metri și a tranșat într-o bună măsură calificarea.

112 goluriare Messi în Champions League, fiind depășit numai de Ronaldo (126)

Grație celor două goluri reușite în meciul cu Liverpool, Messi a reușit golul 600 pentru Barcelona în toate competițiile.

VIDEO cu golurile și cele mai tari faze

O cifră excepțională, dublată însă și de un bilanț fenomenal împotriva echipelor din Anglia: argentinianul are acum 26 de goluri în 23 de meciuri contra formațiilor din Premier League.

Inamicul Big 6

Cu reușitele împotriva lui Liverpool, singura echipă din Big 6 în fața căreia Messi nu marcase încă într-un meci oficial, argentinianul a urcat pe locul 3 într-un top select. Starul Barcelonei e depășit doar de Aguero și Vardy la goluri marcate în meciurile cu Big 6-ul Angliei (Manchester City, Manchester United, Liverpool, Tottenham, Arsenal și Chelsea), deși nu a jucat în Premier League!

Golul 600 la 14 ani de la primul!

Reușitele 599 și 600 ale lui Messi în tricoul Barcelonei au venit la exact 14 ani de la primul gol în tricoul catalanilor. Acesta a fost marcat într-o partidă din campionat, 2-0 cu Albacete, și e unul dintre cele mai spectaculoase înscrise de argentinian de-a lungul carierei.

Citește AICI cronica meciului Barcelona - Liverpool 3-0!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!