INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPE

VIDEO+FOTO Barcelona și Lewandowski n-au rezistat în fața lui Bayern + Sporting și Brugge, surprizele serii » Cum arată clasamentele

Grupele Ligii Campionilor au continuat marți cu duelurile din etapa #2. Capul de afiș al serii, Bayern - Barcelona 2-0, a fost tranșat de bavarezi după pauză, în ciuda numeroaselor ocazii risipite de catalani. +25   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 13 septembrie 2022 23:59 / Actualizat miercuri, 14 septembrie 2022 00:05

+21 FOTO

GRUPA A

FINAL. Liverpool - Ajax 2-1

Salah a deschis scorul rapid, finalizând dintr-o poziție clasică, cu stângul, o pasă primită în gaură de la Jota. 10 minute mai târziu, Ajax a restabilit egalitatea grație unui trasor violent trimis de Kudus, care a lovit și transversala înainte. Ceea ce se anunța o avalanșă de goluri s-a încheiat cu victoria la limită a „cormoranilor”, stabilită în minutul 89 de capul lui Matip.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Tsimikas - Fabinho, Elliott, Thiago - Salah, Diaz, Jota
Antrenor: Jurgen Klopp

Ajax: Pasveer - Rensch, Timber, Bassey, Blind - Alvarez, Berghuis, Taylor - Bergwijn, Tadic, Kudus
Antrenor: Alfred Schreuder

Funeraliile Reginei Elisabeta a II-a au dus la amânarea meciului Rangers - Napoli. În loc de marți, 13 septembrie, duelul din grupa A se va juca miercuri.

GRUPA B

FINAL. Porto - Club Brugge 0-4

Scor șocant în Portugalia! Jutgla, din penalty, prevestea o seară neagră pentru lusitani. Sowah, singur cu Mignolet, finalizarea pe sub portar semnată de Olsen și golul lui Nusa din final o duc pe primul loc pe campioana Belgiei în grupa B.

Porto: D. Costa - J. Mario, Pepe, Carmo, Zaidu - Otavio, Eustaquio, Uribe, Galeno - Pepe, Evanilson
Antrenor: Sergio Conceicao

Club Brugge: Mignolet - Odoi, Mechele, Sylla, Meijer - Nielsen, Onyedika, Vanaken - Olsen, Jutgla, Sowah
Antrenor: Carl Hoefkens

FINAL. Leverkusen - Atletico Madrid 2-0

Cele două echipe s-au anihilat vreme de 80 de minute în Germania. Ocazia din minutul 49, când doi jucători de la Bayer, Schick și Hlozek, au trimis în bară la același fază, n-a fost întâmplătoare. Pe final, Andrich și Diaby au năucit-o pe finalista din 2014 și 2016.

Leverkusen: Hradecky - Kossounou, Tapsoba, Tah, Hincapie - Andrich, Demirbay - Hlozek - Hudson-Odoi, Schick, Diaby
Antrenor: Gerardo Seoane

Atletico Madrid: Grbic - Molina, Felipe, Witsel, Hermoso, Mandava - Llorente, Koke, Niguez - Morata, Felix
Antrenor: Diego Simeone

GRUPA C

FINAL. Bayern - Barcelona 2-0

Barcelona a părut în control pe terenul lui Bayern și a ratat câteva ocazii foarte mari, în general prin Lewandowski și Pedri. Bayern a știut să sufere și a dat lovitura după pauză, marcând de două ori în 5 minute, mai întâi din corner, apoi dintr-o conexiune Musiala-Sane.

Bayern: Neuer - Pavard, Upamecano, Hernandez, Davies - Kimmich, Sabitzer - Sane, Muller, Musiala - Mane
Antrenor: Julian Nagelsmann

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Christensen, Alonso - Gavi, Busquets, Pedri - Raphinha, Lewandowski, Dembele
Antrenor: Xavi

FINAL. Plzen - Inter 0-2

Inter a deschis scorul prin Dzeko, execuție în diagonală, la colțul lung, din interiorul careului. Italienii au marcat o dată și în repriza secundă, când atacantul bosniac a trecut la serviciu, servindu-l ideal pe Dumfries.

Viktoria Plzen: Stanek - Havel, Pernica, Hejda, Jemelka - Bucha, Kalvach - Vlkanova, Sykora, Mosquera - Chory
Antrenor: Michal Bilek

Inter: Andre Onana - Milan Skriniar, Francesco Acerbi, Alessandro Bastoni - Denzel Dumfries, Nicolo Barella, Marcelo Brozovic, Hakan Calhanoglu, Robin Gosens - Joaquin Correa, Edin Dzeko
Antrenor: Simone Inzaghi

GRUPA D

FINAL. Sporting - Tottenham 2-0

Spurs a marcat în prima repriză, dar reușita lui Richarlison a fost anulată pe motiv de ofsaid. Portughezii aveau să dea lovitura pe final, Paulinho și Arthur Gomes marcând după minutul 90 și conturând prima surpriză a serii în UCL.

Sporting: Adan - Inacio, Coates, Reis - Porro, Morita, Ugarte, Santos - Trincao, Edwards, Goncalves
Antrenor: Ruben Amorim

Tottenham: Lloris - Romero, Dier, Davies - Royal, Hojbjerg, Bentancur, Perisic - Richarlison, Kane, Son
Antrenor: Antonio Conte

FINAL. Marseille - Frankfurt 0-1

Singurul gol al meciului a venit înainte de pauză, când Lindstrom a profitat de o bâlbâială în apărarea francezilor și l-a executat din apropiere pe Lopez.

Marseille: Lopez - Balerdi, Bailly, Kolasinac, Tavares - Clauss, Rongier, Veretout, Payet - Sanchez, Gerson
Antrenor: Igor Tudor

Frankfurt: Trapp - Tuta, Hasebe, Ndicka - Jakic, Kamada, Sow, Knauff - Lindstrom, Muani, Gotze
Antrenor: Oliver Glasner

Liverpool a oferit 100 de milioane de euro pentru un mijlocaș important de la Real Madrid!