INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN - SALZBURG 7-1

Robert Lewandowski, omul recordurilor în Liga Campionilor » Bornele uluitoare atinse după hattrick-ul cu Salzburg

Bayern Munchen a învins-o categoric pe RB Salzburg, scor 7-1, în manșa retur a optimii de finală din Liga Campionilor (1-1 în tur). A fost o nouă reprezentație de gală din partea lui Robert Lewandowski (33 de ani). +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 martie 2022 00:23 / Actualizat miercuri, 09 martie 2022 00:26

• Marți s-au stabilit primele două formații calificate în „sferturi”: Bayern a trecut de Salzburg, iar Liverpool de Inter.

Robert Lewandowski n-a vrut să aibă emoții în partida de la Munchen și a luat jocul pe cont propriu. Vârful polonez a obținut două lovituri de la 11 metri, una în minutul 10, alta în minutul 20, și le-a transformat cu sânge rece pe amândouă. Austriecii nu au apucat să se dezmeticească. Același Lewandowski a profitat de o degajare ezitantă portarul Kohn și a reușit „tripla”. Era doar minutul 23.

Mesaje de susținere pentru Ucraina și în Liga Campionilor » Cum a fost adaptat celebrul slogan al fanilor lui Liverpool
Război în Ucraina

Performanța polonezului este una istorică, cel mai rapid hattrick din istoria competiției. Precedenta performanță, trei goluri înscrise până în minutul 24, îi aparținea lui Marco Simone, într-un Milan - Rosenborg din anul 1996.

Robert Lewandowski, omul recordurilor în Liga Campionilor

Cu golurile marcate în poarta lui RB Salzburg, Lewandowski l-a depășit pe Sebastian Haller în clasamentul golgeterilor din acest sezon al Ligii Campionilor. Are 12 reușite în doar 8 partide!

Nu a fost singura bornă importantă atinsă de vârful polonez în această seară:

• al treilea sezon cu cel puțin 10 goluri în Liga Campionilor: 2012/2013 (10), 2019/2020 (15)
  • al 5-lea hattrick în Liga Campionilor. Doar Messi și Ronaldo au mai multe, câte 8
  • a ajuns la peste 40 de goluri în toate competițiile pentru al 7-lea sezon consecutiv

OFICIAL FIFA, decizie istorică: Rusia a fost EXCLUSĂ de la Campionatul Mondial!

Decizia FIFA nu are urmări la clubul lui Eric Bicfalvi: „Nimeni nu pleacă!”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”