INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BENFICA - LIVERPOOL 1-3

Înger și demon pentru Liverpool » A marcat, apoi a gafat inexplicabil

Ibrahima Konate / Sursă foto: Guliver/Getty Images +20   FOTO
Ibrahima Konate / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 05 aprilie 2022 23:24 / Actualizat miercuri, 06 aprilie 2022 00:11

Ibrahima Konate (22 de ani), fundașul central al lui Liverpool, a avut o evoluție oscilantă în duelul pe care „cormoranii” l-au câștigat la Lisabona, cu Benfica, 3-1, în sferturile Champions League.

Konate a fost cel care a deschis scorul pentru Liverpool, însă tot el a gafat inexplicabil la golul portughezilor din repriza secundă, cel care a relansat partida de la Lisabona.

Ibrahima Konate, înger și demon pentru „cormorani”

Titularizat de Klopp pe „Da Luz”, Konate a început în forță. De netrecut în defesivă, francezul a apărut la finalizare în minutul 17, când a înscris cu capul în urma unui corner bătut excelent de Robertson.

Repriza secundă n-a fost, însă, în „zodia” lui Konate. În minutul 49, când Liverpool conducea cu 2-0, fundașul a luftat la o centrare trimisă de Rafa Silva. Consecințele s-au văzut pe tabelă: balonul a ajuns la Darwin Nunez, care nu l-a iertat pe Alisson și a relansat partida.

Eroarea i-a zdrunciat încrederea lui Konate, a cărui evoluție a continuat să „scârțâie” și în minutele următoare. În cele din urmă, Liverpool s-a impus cu 3-1.

Benfica - Liverpool 1-3. „Cormoranii” câștigă în Portugalia și sunt cu un pas în semifinalele Champions League
BENFICA - LIVERPOOL

Benfica Lisabona - Liverpool, echipele de start:

Benfica: Vlachodimos - Grimaldo, Vertonghen, Otamendi, Gilberto - Everton, Taarabt, Weigl, Rafa - Nunez, Ramos
Rezerve: Leite, Lazaro, Goncalves, Dia, Bernardo, Almeida, Mario, Meite, Morato, Radonjic, Seferovic, Yaremchuk
Antrenor: Nelson Verissimo

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Fabinho, Keita, Thiago - Mane, Salah, Diaz
Rezerve: Kelleher, Milner, Firmino, Gomez, Henderson, Oxlade-Chamberlain, Jones, Minamino, Jota, Tsimikas, Matip, Elliott

Urmărește AICI duelul dintre Benfica și Liverpool

Revoltă la meciul condus de Kovacs în Ligă: „Sunt teroriștii fotbalului! Mai rău nu există”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”