INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BORUSSIA DORTMUND - BAYERN MUNCHEN

Bayern über alles! Bayern Munchen câștigă a opta Supercupă din istorie, după un derby spectaculos contra Borussiei Dortmund

Borussia Dortmund și Bayern Munchen se întâlnesc azi, de la ora 21:30, în Supercupa Germaniei. foto: Guliver/Getty Images +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 septembrie 2020 23:25 / Actualizat joi, 01 octombrie 2020 10:58

Bayern Munchen a câștigat un Der Klassiker pe cinste în fața Borussiei Dortmund, scor 3-2, și a cucerit a opta Supercupă a Germaniei din istorie.

opBayern abia ce câștigase Supercupa Europei în fața Sevillei, iar azi și-a mai adăugat un trofeu în luxurianta-i vitrină. A opta Supercupă din istorie, după un roller coaster în fața marii rivale.

Bavarezii au lăsat în spate eșecul surprinzător cu Hoffenheim din campionat, 1-4, iar după 32 de minute conduceau deja cu 2-0. Tolisso și „colosul” Muller i-au conferit lui Bayern un avantaj ce părea liniștitor, însă partida s-a echilibrat după golul lui Brandt din minutul 39.

Și zeii sunt cu Bayern!

Borussia chiar a sperat că poate să revină în fața lui Bayern. Trupa lui Favre a egalat în minutul 55, prin „bombardierul” Haaland, care l-a învins pe Neuer din poziție de unu la unu. Ulterior, norvegianul a ratat dintr-o poziție asemănătoare, irosind faza ce-i putea aduce trofeul Borussiei.

Meciul se îndrepta către loteria penalty-urilor, dar până și zeii sunt de partea mașinăriei de fotbal bavareze! Un ricoșeu fericit - mai exact o minge care l-a izbit în plin pe Kimmich - a adus victoria lui Bayern și, implicit trofeul.

A fost ultimul meci pentru arbitra Bibiana Steinhaus, 41 de ani, care a decis să se retragă.

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 2-3

Borussia Dortmund - Bayern Munchen, echipe de start:

Borussia Dortmund: Hitz - Can, Hummels, Akanji - Meunier, Dahoud, Delaney, Passlack - Reus, Brandt - Haaland
Antrenor: Lucien Favre

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Sule, Martinez, Hernandez - Kimmich, Tolisso - Coman, Muller, Davies - Lewandowski
Antrenor: Hans-Dieter Flick

Arbitru: Bibiana Steinhaus
Stadion: Allianz Arena (Munchen)

Borussia Dortmund - Bayern Munchen. foto: Guliver/Getty Images
+11 FOTO

Scandal în Germania: a pierdut Flick intenționat?! Bănuieli nemaiauzite la Bayern

Tensiune la Bayern Munchen: Robert Lewandowski și-a lovit un coleg! Ce s-a întâmplat după