INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  DORTMUND - SEVILLA 2-2

Borussia Dortmund - Sevilla 2-2. VIDEO + FOTO Haaland îi duce pe nemți în „sferturile” Ligii, după un final dramatic!

Borussia Dortmund și Sevilla se întâlnesc marți, de la ora 22:00, în returul optimii de finală din Liga Campionilor. +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 martie 2021 00:00 / Actualizat miercuri, 10 martie 2021 00:52

Borussia Dortmund și Sevilla au remizat, scor 2-2, în returul optimilor de finală din Liga Campionilor. Nemții profită de victoria din turul de pe Ramon Sanchez Pizjuan, scor 3-2.

Dortmund venea cu un avantaj considerabil din manșa tur. Se impusese 3-2 pe Ramon Sanchez Pizjuan, dar startul returului le-a arătat că trebuie să fie vigilenți. Ocampos a ratat o ocazie importantă în minutul 2, apoi i-a pasat lui Suso, pentru un alt șut periculos.

Dortmund - Sevilla, decis de Haaland

Dortmund s-a mulțumit să stea la cutie și a lovit pe prima contră periculoasă, în minutul 35. Haaland a scăpat cu dibăcie de marcajul fundașilor centrali adverși și a marcat simplu, cu latul, din 6 metri, după o pasă a lui Reus. Primele secvențe ale reprizei secunde au adus o succesiune incredibilă de evenimente. Haaland a marcat un gol de excepție, însă VAR l-a anulat și a dictat penalty pentru Dortmund. Norvegianul a ratat, însă VAR a intervenit din nou și a dictat repetarea loviturii de pedeapsă. Haaland n-a mai ratat și a ajuns la 10 reușite în acest sezon al Ligii.

Sevilla a riscat și mai mult, a produs ocazie, după ocazie, și a înscris un gol al speranței în minutul 69. En Nesyri a transformat un penalty în stilul celui Marius Lăcătuș pe „Sanchez Pizjuan”. Același atacant a punctat în al 5-lea minut de prelungire, cu capul, dintr-o centrare a lui Rakitic. Au urmat două minute în care spaniolii s-au aruncat spre careul advers în căutarea golului care ar fi trimis meciul în prelungiri. Dortmund a tremurat serios la mingile trimise de iberici, însă a reușit să reziste până la fluierul final al arbitrului.

+9 FOTO

Dortmund luptă pe toate fronturile

Andaluzii se pot concentra acum pe La Liga. Ocupă momentan locul 4, dar înfrângerile din ultimele două runde au apropiat-o amenințător pe Real Sociedad. Dortmund continuă lupta pe toate fronturile. Întâlnește divizionara secundă Kiel în semifinalele Cupei Germaniei, e calificată în sferturile Ligii și trage tare să revină în top 4 în Bundesliga.

Erling Haaland, omul recordurilor în Liga Campionilor

• este fotbalistul care a ajuns cel mai repede la 20 goluri în Champions League, în 14 partide;
  • are o medie de un gol la 50 de minute jucate în Liga Campionilor, cea mai ridicată dintre fotbaliștii cu cel puțin 18 reușite;
  • a devenit al 4-lea marcator din istoria Borussiei Dortmund în Champions League;
  • este fotbalistul care a ajuns cel mai rapid la 12 goluri marcate pentru aceeași formație în Champions League. A reușit asta în 7 partide în tricoul lui Dortmund;
  • este golgeterul actualei ediții, cu 10 goluri.

Borussia Dortmund - FC Sevilla 2-2

Dortmund - Sevilla, echipe de start:

Dortmund: Hitz - Morey Bauza, Can, Hummels, Schulz - Dahoud, Delaney, Bellingham - T. Hazard, Haaland, Reus
Rezerve: Burki, Drljaca - Brandt, Knauff, Meunier, Moukoko, Passlack, Piszczek, Raschl, Reinier, Tigges, Zagadou
Antrenor: Edin Terzic

Sevilla: Bono - J. Navas, Kounde, Diego Carlos, Acuna - Jordan, Fernando, Oscar - Ocampos, Es Nesyri, Suso
Rezerve: Vacklik, Vacas - L. De Jong, El Haddadi, Escudero, A. GOmez, S. Gomez, Gudelj, Rakitic, Rekik, Romero, O. Torres
Antrenor: Jule Lopetegui

Stadion: Signal Iduna Park